BDSM a zdrowie psychiczne
Męska fantazja uległości może wyrażać pragnienie większej inicjatywy erotycznej ze strony Partnerki, a kobieca fantazja bycia zdominowaną – pragnienie większego zdecydowania, inwencji i uwodzenia ze strony Partnera – prof. Lew Starowicz.
Działania i relacje w kontekście BDSM charakteryzuje fakt, że uczestnicy zazwyczaj dzielą się na osoby dominujące i uległe. Poszczególne osoby mogą stale zajmować określoną pozycję lub zmieniać ją w zależności od sytuacji. Zacznijmy od początku.
Skrót BDSM oznacza:
B jak Bondage, czyli wiązanie (unieruchamianie);
D jak Domination, czyli dominacja;
S jak Sadism, czyli sadyzm;
M jak Masochism, czyli masochizm;
W zależności od tego, jakie aspekty relacji opisuje, łączą się po dwa słowa ze sobą:
B i D to bondage i discipline – czyli wiązanie i dyscyplinowanie (w szczególności w aspekcie kar, nie tylko fizycznych);
D i S to domination i submission – czyli dominacja i uległość;
S i M to sadism i masochism – czyli sado-maso;
W BDSM zawsze jest strona dominująca oraz strona uległa. Inicjować i planować scenariusz zbliżenia może zarówno strona dominująca, jak i uległa. Sposób nawiązywania kontaktu seksualnego może stanowić element gry w dominację i uległość, np. uległy partner „prosi” o seks, znosi upokorzenia, dominujący partner wydaje polecenia, rozkazy.
Ekspresja dominacji i uległości może być zróżnicowana. Mogą się wyrażać np. tylko w formie inicjowania zbliżenia, w sferze werbalnej lub w wyborze pozycji seksualnej podkreślającej podział ról, jak również w formie bardziej rozbudowanych scenariuszy ze stosowaniem odpowiednich scenerii, przebrań, technik i rekwizytów związanych z krępowaniem, kontrolowaniem, zadawaniem bólu (kajdanki, maska, pejcz i inne).
W takiej relacji najważniejsza jest pełnia zaufania i pewność, że w każdej chwili można zabawę przerwać. Para może cieszyć się udanym seksem pod warunkiem, że obie osoby akceptują sposoby okazywania sobie dominacji i uległości.
Dominacja i uległość mogą się przejawiać werbalnie, w gestach, zachowaniach seksualnych, a także stosowanych przy tym stylizacjach i rekwizytach.
Co oznacza potrzeba uległości lub dominacji w seksie? - Psycholog Online
W niektórych związkach może to być pragnienie zarysowania bardziej tradycyjnego podziału ról męskich i kobiecych, potrzebnych do wyzwolenia pożądania w dobie wszechobecnego partnerstwa typu „dzielimy się pół na pół”.
Dla innych z kolei może to być potrzeba odwrócenia tych ról. Efektem jest odpowiednie uzgodnienie ról uległości i dominacji. Potrzeby wchodzenia w role dominacji i uległości, szczególnie jeżeli stanowią względnie stały wzorzec, mogą być związane z doświadczeniami z okresu rozwoju psychoseksulnego, relacjami z bliskimi, wzorcami interakcji obserwowanych w otoczeniu i własnymi doświadczeniami o charakterze seksualnym.
Niektórym osobom uległym, które czerpią przyjemność z bólu, sprawia satysfakcję już sama myśl, że ktoś je chce, pożąda, zainteresował się nimi. Wtedy są w stanie wiele znieść. Uczą się tego od dziecka, kiedy najbliższe otoczenie interesuje się nimi tylko wtedy, kiedy są niegrzeczni.
Dominacja i uległość mogą się przejawiać werbalnie, w gestach, zachowaniach seksualnych, a także stosowanych przy tym stylizacjach i rekwizytach. Role mogą się także zmieniać: „ty dominujesz w poniedziałek a ja we wtorek”, na zasadzie pewnej zabawy konwencją.
Przekroczenie granic w BDSM – Psycholog Online
Relacja seksualna oparta na dominacji i uległości ma delikatny charakter, ponieważ opiera się na częściowym oddaniu kontroli Partnerowi. Granicą, która nigdy nie powinna być przekraczana jest brak zgody jednego z Partnerów na określony rodzaj zachowań i praktyk seksualnych z jego udziałem.
Co oznacza, że strona uległa w rzeczywistości również kontroluje to, co się dzieje w takiej relacji seksualnej, nawet jeżeli fizycznie pozbawiona jest takiej kontroli np. poprzez bycie skrępowanym.
Ryzykowna jest sytuacja, w której jedna ze stron ma trudności z kontrolowaniem granic powodujących skrzywdzenie partnera lub nadużywanie samego siebie, czego konsekwencje : obniżenie poczucia własnej wartości, zaburzenia nastroju, trudności wycofania się z przynoszących cierpienie praktyk seksualnych, może doświadczyć z opóźnieniem.
Zdrowie psychiczne a BDSM – Psycholog Online
Poza dostarczaniem seksualnej przyjemności, BDSM ma także swój udział w zdrowiu psychicznym. Jak pokazują badania amerykańskich naukowców, osoby, które wprowadzają chociaż odrobinę perwersji mają dużo wyższy poziom zadowolenia z życia i cierpią na mniejszą ilość zaburzeń psychicznych, niż Ci, którzy tego nie robią.
Badania objęły blisko 1000 osób, z których połowa uprawiała seks urozmaicony o elementy BDSM, a reszta preferowała tzw. waniliowy seks (bez perwersji). Każda z tych osób otrzymała kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi satysfakcji z życia, odporności na odrzucenie i przywiązania w związkach partnerskich.
Okazało się, że osoby przyjazne BDSM są bardziej otwarte na świat i ludzi, mniej neurotyczne, rzadziej chorują na depresje i zaburzenia nastroju, lepiej i bezpieczniej czują się w związkach, a ich satysfakcja z życia jest dużo wyższa niż u osób lubiących tylko klasyczny seks. Żebyśmy mieli jasność, nie chodzi tutaj o ciągły seks z dominacją, sadyzmem czy uległością ale o UROZMAICANIE swojego życia erotycznego.
Należy przede wszystkim rozmawiać z Partnerem o swoich fantazjach. Wyrażać się w sposób otwarty, z taktem i poszanowaniem własnych granic. Brak spełnienia fantazji i potrzeb seksualnych prowadzi do frustracji i oziębienia relacji partnerskich. Kiedy pojawiają się trudności należy unikać obwiniania się nawzajem. Najważniejsze to wspólnie skoncentrować się na rozwiązywaniu trudności aby związek dawał pełnię satysfakcji, zadowolenia i przyjemności.