Co się dzieje w Twoim organizmie gdy pijesz alkohol?

utworzone przez | sie 3, 2020 | Uncategorized

Zastanawialiście się nad tym co tak naprawdę dzieje się w naszym organizmie gdy pijemy alkohol? Pod względem wielkości konsumpcji alkoholu Polska jest na 17 miejscu w Europie. Dane są alarmujące.

Jak wskazują sprzedawcy sklepów z alkoholem, rano najlepiej sprzedają się wódki smakowe w małych buteleczkach tzw. małpki. Jak mówi Pani Monika, jedna ze sprzedawczyń sklepu monopolowego, najwięcej klientów ma rano pomiędzy godziną 5 a 7 rano. Z opublikowanych ostatnio badań wynika, że Polacy piją coraz więcej nie tylko przed pracą. Piją również więcej niż w czasach PRL. Alkohol w każdej postaci jest bardzo łatwo dostępny.

Można go kupić nie tylko w sklepach monopolowych, ale również spożywczych, na stacjach benzynowych czy kioskach. Często w godzinach wieczornych łatwiej kupić alkohol w sklepie niż bochenek chleba.

Dlatego ważne jest, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w Twoim organizmie, kiedy pijesz alkohol, ponieważ lepsze zrozumienie sytuacji pozwala lepiej ją kontrolować.

Alkohol a zdrowie – psycholog online

Coraz więcej piją kobiety. Bardzo często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji. Realizują się w roli matki, żony, prowadzą projekty, pracują. Mężczyźni piją zdecydowanie inaczej. Częściej zgłaszają się po pomoc. Jednak, co ważne, wszystkim łatwiej jest ujawnić się przed grupą osób, które łączy wspólny problem, niż wśród osób, które nie zrozumieją „dlaczego” nawet jeśli są najbliższe. Dlatego ważne jest, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w Twoim organizmie, kiedy pijesz alkohol, ponieważ lepsze zrozumienie sytuacji pozwala lepiej ją kontrolować.

Od pierwszego łyka do krwi – psycholog online

Po połknięciu alkohol trafia do żołądka, gdzie wchłania się około 20% etanolu (mniej więcej, w zależności od tego, co jadłeś wcześniej). Następnie przechodzi do jelita cienkiego, gdzie naczynia włosowate pozwalają pozostałym 80% przejść bezpośrednio do krwi. Następnie jest metabolizowany w wątrobie, gdzie enzymy są odpowiedzialne za rozkładanie go na etanal, substancję bardziej toksyczną niż etanol, a nawet rakotwórczą. Ponieważ organizm może jednorazowo znieść tylko ograniczoną ilość alkoholu, etanal gromadzi się we krwi i tkankach i może być odpowiedzialny za migreny, nudności, wymioty, a nawet drżenie. W tym zadaniu biorą również udział nerki, usuwając więcej wody niż zwykle, aby wydalić część toksyn. Odwodnienie wynikające z tego zjawiska jest przyczyną m.in. skurczów mięśni, zawrotów i bólu głowy, osłabienia.

W dłuższej perspektywie nadużywanie alkoholu prowadzi do problemów ze zdrowiem fizycznym (marskość, nadciśnienie, zaburzenia krążenia lub przewodu pokarmowego) lub poznawczych i psychicznych (izolacja, utrata pamięci, depresja, lęk, psychoza).

Alkohol w mózgu – psycholog online

Część alkoholu (znowu, mniej więcej w zależności od spożytej ilości) może w końcu dotrzeć do mózgu w ciągu pięciu minut i zacząć zakłócać wytwarzane przez niego sygnały w przeciągu 10 minut. Te zwykłe objawy, które rozpoczynają się euforią przechodzą w dezorientację, która może być bardzo niebezpieczna dla osoby pijącej. Na wystarczająco wysokim poziomie ryzyko śpiączki, udaru a następnie śmierci gwałtownie wzrasta.

W dłuższej perspektywie nadużywanie alkoholu prowadzi do problemów ze zdrowiem fizycznym (marskość, nadciśnienie, zaburzenia krążenia lub przewodu pokarmowego) lub poznawczych i psychicznych (izolacja, utrata pamięci, depresja, lęk, psychoza).

Dlatego zawsze pij z umiarem i pamiętaj o jedzeniu przed i w trakcie wieczoru. Jeśli czujesz, że alkohol zawładnął Twoim życiem, wpływa negatywnie na relacje z bliskimi, tracisz pracę, niezwłocznie zgłoś się po pomoc do specjalisty np. psychologa. Zawsze możesz poradzić sobie z trudnościami mając odpowiednią motywację.

Życie to raj, do którego klucze są w naszych rękach” (F. Dostojewski).

Zdjęcie z gór z dwiema kobietami

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA