Emocjonalne jedzenie, głód fizyczny i emocjonalny

utworzone przez | sie 6, 2019 | Uncategorized

Odżywianie się jest jedną z podstawowych czynności umożliwiającej nam życie. Jedzenie pozwala nam utrzymywać procesy biologiczne organizmu. Jedzenie, oprócz tego kluczowego zadania – spełnia również inne funkcje, m.in. kulturowe, społeczne, psychologiczne.

Jedzenie motywowane psychologicznymi potrzebami, związane jest z przeżyciami wewnętrznymi i relacjami z ludźmi. Może to być okazywanie i wzmacnianie pozytywnych uczuć poprzez zaproszenie na kolację kogoś, komu jesteśmy wdzięczni, nagradzanie dziecka gdy było grzeczne u lekarza czy też pocieszanie się gdy jesteśmy smutni i sięgamy po ulubione czekoladki w oczekiwaniu na przyjemność.

Co oznacza emocjonalne jedzenie? – psycholog online

Skłonność jedzenia w sytuacji przeżywania emocji, szczególnie z kręgu negatywnych, doświadczania stresu lub napięcia nazwano emocjonalnym jedzeniem (emotional eating). Funkcją emocjonalnego jedzenia jest regulacja emocji i radzenie sobie z nimi.
Dyskomfort emocjonalny motywuje do podjęcia czynności zaradczych, polegających w tym przypadku na sięganiu po jedzenie. Już samo myślenie, przygotowanie, a także spożywanie posiłku może odwrócić uwagę od przykrego stanu oraz może doprowadzić do zmiany – polegającej na pojawieniu się przyjemnych odczuć oraz na rozładowaniu napięcia, poprzez wykorzystanie energii na czynności związane z jedzeniem.

 

Skłonność jedzenia w sytuacji przeżywania emocji, szczególnie z kręgu negatywnych, doświadczania stresu lub napięcia nazwano emocjonalnym jedzeniem (emotional eating).

Cechy emocjonalnego jedzenia - psycholog online

Specjaliści zwrócili uwagę na kilka charakterystycznych cech emocjonalnego jedzenia:

- różne emocje wywołują konkretne zachowanie jedzeniowe u różnych osób – nie ma prostych zależności między konkretnymi stanami emocjonalnymi, a występowaniem lub brakiem jedzenia pod ich wpływem;
- zwykle wyborem pokarmu kierują: smak potrawy i przyzwyczajenie danej osoby, a w sytuacji emocjonalnego jedzenia – pokarm najczęściej jest wysokokaloryczny, często bogaty w węglowodany;
- jedzenie pod wpływem emocji zazwyczaj nie odbywa się w towarzystwie innych, ale pod ich nieobecność, czasem wręcz w ukryciu;
- emocjonalne jedzenie często inicjowane jest przy braku odczucia głodu;
- jedzenie ma okresową naturę: pojawia się lub nasila w trudnych momentach życiowych;
- jedzeniu emocjonalnemu sprzyja przeżywanie trudnych do nazwania emocji oraz brak poczucia kontroli nad własnym pobudzeniem emocjonalnym;
- występowanie jedzenia emocjonalnego w sytuacji radzenia sobie ze stresem oraz tendencja do unikania stresorodnych sytuacji;

Jeśli większość z tych punktów opisuje Twoje zachowanie i zaniepokoiło Cię to, możesz zacząć zmianę nawyków jedzeniowych i radzenia sobie z emocjami w inny, korzystniejszy dla zdrowia sposób. Emocjonalne jedzenie może mieć pozytywny aspekt – większość z nas lubi przyjemne posiłki z bliskimi osobami. Jednak w sytuacji gdy emocjonalne jedzenie nie wiąże się z przyjemnością, a towarzyszy mu poczucie wstydu, bezradności i inne niekorzystne konsekwencje, warto się zatrzymać i zastanowić czy tak musi być.

Dlaczego jedzenie przestało być źródłem energii i przyjemności? Co zrobić żeby to odzyskać? Refleksja w tym zakresie może być pierwszym krokiem do zmiany, którą można kontynuować samodzielnie, przy wsparciu bliskich, a w wybranych przypadkach warto rozważyć pomoc ze strony specjalisty – psychoterapeuty lub psychiatry.

Wspieram w znalezieniu rozwiązań, które prowadzą do utrzymania świadomego, radosnego i sensownego życia. Wierzę, że wszystkie problemy i trudności mogą służyć rozwojowi człowieka. Nie da się ich uniknąć ale można nauczyć się dzięki nim wzrastać.

Podczas sesji online ważne jest aby odkryć prawdziwe i indywidualne Ja, co staje się możliwe, dzięki autentycznej relacji z Psychologiem i jego bezwarunkowej akceptacji. Istotny jest komfort i poczucie bezpieczeństwa Klienta.

W trakcie sesji online skupiam się wraz z Klientem na odkrywaniu pozytywnych aspektów jego osobowości, wzmacniamy prawdziwe Ja i określamy potrzeby. Pracujemy nad rozwijaniem potencjału Klienta i świadomością zasobów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych czy społecznych, tak aby w rezultacie podać własną droga i podejmować świadome decyzje.

Kiedy Klient jest w trudnym momencie życia i potrzebuje wsparcia, wspólnie poszukujemy szerszej perspektywy postrzegania i zrozumienia aby poradzić sobie z trudnościami. Wspieram w znalezieniu rozwiązań, które prowadzą do utrzymania świadomego, radosnego i sensownego życia. Wierzę, że wszystkie problemy i trudności mogą służyć rozwojowi człowieka. Nie da się ich uniknąć ale można nauczyć się dzięki nim wzrastać. Koncentruję się na potencjale i mocnych stronach moich Klientów oraz na skutecznych i twórczych rozwiązaniach.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA