Instagram a poczucie własnej wartości

utworzone przez | Lis 11, 2021

Instagram a poczucie własnej wartości

Pokazujesz swoje życie na Instagramie? Jest ono bajkowe, idealne, autentyczne? Cenisz szczerość, naturalność, wiarygodność? Czy wszyscy publikują prawdziwe zdjęcia? Do czego prowadzi fascynacja social media? Jak internetowy świat nas zmienia?

Instagram kontra rzeczywistość

Miliony użytkowników Instagram, każdego dnia publikuje posty, które ukazują ich życie. Instagram to narzędzie, które służy do dzielenia się z innymi swoimi zdjęciami i filmami, ale także do stworzenia marki w celach marketingowych lub promocyjnych.

Pozwala też na kreowanie idealnego obrazu samego siebie. Wiele osób umieszcza zdjęcia mocno przefiltrowane i daleko odbiegające od prawdziwych. Jak się okazuje, spora część użytkowników wpada w tę pułapkę. Może to prowadzić do poważnych psychicznych kosztów.

Idealne życie na Instagramie

Użytkownicy Instagram nie tylko dzielą się zdjęciami z gronem swoich znajomych ale także kreują swój idealny wizerunek w sieci, często w celach zawodowych, marketingowych i promocyjnych.

Przemyślane posty, profesjonalne zdjęcia, ukazujące idealne życie, szczęśliwe chwile, imprezy, zagraniczne podróże, drogie dodatki, ubrania, perfekcyjny makijaż, wysportowane ciało to codzienność w mediach społecznościowych.

Jak się okazuje pokazywanie idealnego często nierealnego, życia może prowadzić do negatywnych, psychicznych konsekwencji.

Cenisz szczerość, naturalność, wiarygodność?

Instagram a samoocena – Psycholog Online

Eksperci alarmują, że ukazywanie wykreowanego życia w mediach społecznościowych może u innych użytkowników prowadzić do poważnych problemów psychicznych: mi.in. depresji, lęków, ataków paniki, zaburzeń odżywiania, NOMO (lęk przed wypadnięciem z obiegu), phubbing (odcięcie od otoczenia), nomofobia (lęk przed brakiem telefonu komórkowego).

Młode osoby, które przeglądają takie idealne, wyretuszowane profile mogą poczuć, że z ich życiem jest coś nie tak, skoro tak bardzo różni się od tego, ukazywanego w świecie Instagram. Może to prowadzić do problemów z własną tożsamością, spadku poczucia własnej wartości, obniżenia samooceny, braku motywacji do życia.

Wpływ mediów społecznościowych

Kreowanie idealnej rzeczywistości na Instagram może Cię zainspirować lub zmotywować do pozytywnych zmian. Jednak młode osoby, które dopiero rozwijają swoją osobowość, mogą mieć z tym spore trudności. Zwłaszcza, jeśli ich prawdziwe życie wygląda zupełnie inaczej a rodzice nie wpajają odpowiednich wartości.

Zweryfikowanie i zestawienie z idealnym insta-wizerunkiem może doprowadzić do wielu problemów. Takie posty mogą wpłynąć na gorsze samopoczucie, problemy z samoakceptacją, samooceną i poczuciem własnej wartości. Wiele naukowych badań pokazuje, że istnieje bardzo silna negatywna zależność pomiędzy samooceną, a korzystaniem z mediów społecznościowych.

Jeśli masz potrzebę porozmawiać zapraszam do kontaktu.

Instagram – Psycholog Online

Jeśli korzystasz z mediów społecznościowych w zrównoważony sposób, a posty znanych osób nie powodują u Ciebie obniżenia nastroju i pogorszenia samooceny, to nie ma powodu do obaw.

Jednak jeśli po obejrzeniu takich zdjęć czujesz się gorzej, masz problemy z poczuciem własnej wartości i samoakceptacją, zaniedbujesz codzienne sprawy, rodzinę i bliskich to znak, że powinieneś zrobić sobie detoks od Internetu i szukać profesjonalnej pomocy. Jeżeli masz potrzebę porozmawiać na ten temat zapraszam do kontaktu.

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA