Jak negocjować z nastolatkiem?
Buntowniczym etapem życia jest często nazywany okres dojrzewania. Dzieci przechodzą szereg zmian hormonalnych, a jednocześnie szukają własnej tożsamości. Wszystko to pokazuje, że pragną niezależności. Zdarza sie, że maja wrażenie, że rodzice ich nie rozumieją. Dlatego na tym etapie ich życia, warto wiedzieć jak negocjować z nastolatkiem.
Negocjowanie z nastolatkiem pomoże mu poczuć, że jest traktowany jak osoba dorosła. To zachęci go do przestrzegania zasad panujących w domu. Pomoże Ci także porozmawiać o trudnych sytuacjach i rozwiązać je. Jednak przede wszystkim, będą czuć się kochanymi. Rozpoczęcie negocjacji z dzieckiem pokaże im, że bierzesz pod uwagę ich opinię. To zwiększy ich pewność pod względem tego, że mogą dzielić się z Tobą tym, co ich niepokoi.
Niekiedy nastolatki mają tendencję do dystansowania się, a ponieważ nie wiemy jak do nich podejść, czują się bardzo samotne. Czują, że ich rodzice ich nie rozumieją i nie mogą im,ufac. Wszyscy rodzice wiedzą, jak ważne jest przekazywanie wartości od najmłodszych lat. Zdrowe wartości, które pozwalają młodym ludziom kierować swoim zachowaniem i podejmować właściwe decyzje dla siebie.
Wszyscy wiedzą, że muszą istnieć porozumienia, ograniczenia i pewne zasady, które ułatwiają życie i pomagają uniknąć konfliktów.
Ustalamy z nastolatkiem czas, na który muszą wrócić, jeśli wychodzą z przyjaciółmi. Również w przypadku niektórych zabronionych czynności wewnątrz lub na zewnątrz domu (palenie, picie alkoholu, spanie u znajomych itp.). Dla każdej rodziny umowy będą się różnić. Najlepiej jest negocjować, słuchać opinii różnych członków i ustalać pewne zasady, które wszyscy uważają za sprawiedliwe.
Negocjowanie z nastolatkiem pomoże mu poczuć, że jest traktowany jak osoba dorosła. To zachęci go do przestrzegania zasad panujących w domu.
Czego się wystrzegamy?
Negocjowanie z nastolatkiem nie jest tak proste, jak mogłoby się to wydawać. Ale ta trudność czasami nie pochodzi od dziecka, ale od Ciebie jako rodzica. Przekonanie, że ma być tak jak ty mówisz powoduje, że w domu panuje niemal dyktatorska władza, nie biorąc pod uwagę opinii twojego nastolatka. Wszystko to może sabotować negocjacje, zanim nawet się zaczną.
Dlatego musisz traktować swoje nastoletnie dziecko jako osobę dorosłą, która dorasta i ciągle się uczy. Oni nie są już małymi dziećmi. Są to ludzie z własnymi opiniami, którzy są w stanie zrozumieć wiele błędów, które popełniają, a także tych, których Ty dokonujesz. To prawda, że nigdy nie będzie i nie powinno być to relacja symetryczna ale najlepiej, aby ta asymetria zmniejszyła się z biegiem lat. Słuchanie dzieci może pozwolić ci dużo się o sobie nauczyć.
Jak negocjować z nastolatkiem? - psycholog online
Podczas negocjacji z nastolatkiem musisz wyeliminować pewne „fałszywe przedstawienia”.Jednym z nich będzie: „Jestem ojcem, więc rób to, co mówię”. Jest to okropne podejście w negocjacjach. Nakłada zasadę autorytetu, która zapobiega wszelkiego rodzaju dialogowi.
Kiedy rodzice nadużywają tej zasady, jest całkiem normalne, aby dziecko przestało wyrażać to, co na prawdę myśli. Będą robić rzeczy potajemnie i mieć nadzieję, że ich rodzice się nie dowiedzą lub będą bezpośrednio nieposłuszni pragnieniom ich rodziców. Ale jedno jest pewne – nie będą sobie zawracać głowy omawianiem spraw ponieważ wiedzą, że nie ma szansy na ich rozwiązanie.
Należy również unikać wszelkich prób manipulowania, a także niekonsekwencji. Jeśli już coś uzgodniłeś, nie powinieneś nigdy łamać tej umowy. Wielu rodziców robi to i usprawiedliwia stwierdzeniami takimi jak: „Nie zmienię tego, co robiłem przez całe życie” lub „Mogę robić, co chcę, ale ty nie możesz”. Takie sytuacje tylko wywołają gniew i popchną twojego nastolatka jeszcze dalej.
Konsekwencje popełnienia pewnych błędów podczas negocjacji z nastolatkiem są takie, że związek z nimi może być poważnie osłabiony. Nie będzie harmonii ani możliwości rozwoju. Powinniśmy pamiętać, że wszyscy możemy uczyć się od wszystkich.
Jako rodzic jesteś także przewodnikiem. Nie oznacza to jednak, że powinieneś być autorytarny i narzucać rzeczy i po prostu oczekiwać, że Twoje nastoletnie dziecko się podporządkuje. Dlaczego by o tym nie rozmawiać i negocjować? To nie znaczy, że stracisz ich szacunek, ani nie sprawi to, że relacja będzie symetryczna.
Musimy wziąć pod uwagę, że nasze dzieci są ludźmi z uczuciami, a podczas okresu dorastania zaczynają budować swoją tożsamość i określać swoje wartości. Mogą myśleć samodzielnie, mieć pewne opinie na różne tematy i powinniśmy szanować je coraz bardziej w miarę ich dorastania. Jeśli nauczymy się rozsądnie z nimi negocjować, nasza relacja z naszymi dziećmi, którą tak bardzo cenimy, przyniesie wielkie korzyści.
Co zyskujemy negocjując z nastolatkiem? - psycholog online
- Budujemy relację – negocjowanie z nastolatkiem pozwoli im także nauczyć się negocjować. Zdadzą sobie sprawę, że bardzo trudno jest osiągnąć porozumienie, gdy jedna z zaangażowanych stron jest kontrolowana przez gniew, frustrację lub smutek.
- Podnosimy pewność siebie i spójność – niespójność w relacjach rodzinnych może wywołać emocjonalne wybuchy u nastolatka. Negocjacje pomogą wam wszystkim zaufać sobie nawzajem i być spójnym z tym co mówisz, myślisz i robisz.