Jak podjąć dobrą decyzję?

utworzone przez | wrz 10, 2019 | Uncategorized

Masz trudności z podejmowaniem ważnych decyzji? Psychiczne wyczerpuje Cię już samo myślenie o danej sprawie, a co dopiero podjęcie jakiś działań?Słuchasz głosów różnych osób, ale gdy zostajesz z sam, czujesz mętlik w głowie i nie wiesz, co robić? Jak podjąć decyzję i się jej trzymać?

Z pomocą przychodzi irlandzki naukowiec z Uniwersytetu Galway dr Chrostopher Dweyr i jego książka „Critical Thinking” wydana przez Cambridge University Press. Oto 5 najważniejszych porad udzielonych przez irlandzkiego psychologa:

1. Stosuj krytyczne myślenie.
Szczególnie dotyczy to sytuacji, których konsekwencje będą długotrwałe.
Bardzo dokładne przyjrzenie się sprawie ma dotyczyć kwestii, od których naprawdę zależy Twój los a krytyczne myślenie w tym pomaga. W odniesieniu do codziennych wyborów w rodzaju, w co się ubrać, co zjeść, albo jaką kawę kupić, taki sposób myślenia nie jest potrzebny.

2. Podejmuj decyzje rano.
Myślisz o sobie, że jesteś „sową” i najlepiej funkcjonujesz w nocy? Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi „tak” to najwyraźniej zwodzisz sam siebie. Bez względu na to, czy zdajesz sobie z tego sprawę czy nie nikt nie jest najbardziej wydajny w nocy. Nasze zdolności poznawcze wyczerpują się w ciągu dnia, jak akumulator, co prowadzi do tego, że ryzyko podjęcia złej decyzji zwiększa się z każdą godziną. Żeby uniknąć skutków zmęczenia, staraj się ukończyć każde istotne zadanie rano.

Z badań wynika, że odsunięcie decyzji nawet o jedną dziesiątą sekundy wpływa na jej jakość.

3. Daj sobie czas.
Z badań wynika, że odsunięcie decyzji nawet o jedną dziesiątą sekundy wpływa na jej jakość. Oczywiście nie ma pewności, że ta jedna dziesiąta sekundy rozwiąże wszystkie problemy, niemniej bardzo często okazuje się kluczowa. Ważne jest uświadomienie sobie, że nasza wiedza na dany temat może być niepełna, dlatego warto się zatrzymać i zastanowić dłużej. Przemyśl fakty i argumenty od nowa.

4. Spójrz na sprawę z różnych perspektyw.
Intuicja zawsze podpowiada nam jako pierwsza, co powinniśmy zrobić – i nie możemy tego wewnętrznego głosu zignorować. I choć intuicja może być dobrą wskazówką, nie musi być tak zawsze. Należy zwrócić uwagę na to, że ten głos może być tendencyjny, obarczony naszymi uprzedzeniami lub złymi doświadczeniami z przeszłości. Jak znaleźć właściwą perspektywę? Zdystansuj się, wyłącz autopilota i postaraj się spojrzeć z lotu ptaka.

5. Opanuj emocje.
Żeby podjąć racjonalną decyzje, należy odciąć się od przyzwyczajeń, dotychczasowych przekonań, postaw, osobistych doświadczeń, wszystkiego co jest naładowane emocjonalnie.

Wszystko co się dzieje teraz jest rezultatem decyzji, które podjąłeś w przeszłości.

Wszystko co się dzieje teraz jest rezultatem decyzji, które podjąłeś w przeszłości. Jeżeli staniesz na chwilę z boku i przyjrzysz się z dystansu swoim wyborom w chwili ich dokonywania, to już w samym tym akcie przenosisz cały proces z nieświadomości w sferę świadomości. Podejmując świadome decyzje zyskujesz ogromną moc.

Zanim dokonasz wyboru - przed jakąkolwiek decyzją - zadaj sobie dwa pytania. Pierwsze: " Jakie będą konsekwencje?"Drugie: "Czy wybór, którego teraz dokonuję przyniesie szczęście mnie i ludziom z mojego otoczenia?" Jeśli odpowiedź jest twierdząca, podejmij tę decyzję. Jeśli odpowiedź jest przecząca, to wstrzymaj się. To takie proste!

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA