Jak poprawić pamięć i koncentrację?

utworzone przez | cze 12, 2020 | Uncategorized

Masz kłopot ze skupieniem się? Chcesz poprawić osiągane wyniki? Musisz wiedzieć, jak polepszyć koncentrację, która jest kluczem do efektywnego działania. Trzeba wiedzieć jak świadomie skupić uwagę w danej sytuacji. Zdarza się tak, że mózg przestaje dostrzegać to, co znajduje się wokół, za to skupia się tylko na jednym elemencie.

W chwilach dużego stresu, nie potrafimy od razu skoncentrować swojej uwagi. W głowie nie pojawia się wówczas owa „czystość myśli”. Kiedy czeka nas nudna praca do wykonania, a umysł nie chce zebrać myśli, należy intencjonalnie wprowadzić się w stan skupienia. Jak tego dokonać? Prezentuję Tobie sposoby na poprawę pamięci i koncentracji.

Czemu się dekoncentrujemy? – Psycholog Online

Powody, dla których nasza uwaga ucieka w zupełnie inną stronę, są różne. Możemy poświęcić jednej rzeczy nie więcej niż kilkanaście minut całkowitej uwagi. Po tym czasie nasz mózg naturalnie domaga się przerwy.

Sekret w tym, abyśmy po tej przerwie powrócili do omawianego tematu z taką samą werwą. Jeżeli nie potrafimy tego zrobić, wówczas możemy uznać, że mamy trudności z koncentracją. Przedstawiam najpopularniejsze powody, dla których nie wykorzystujemy pełnej zdolności do koncentrowania się.

Czasami wystarczy zlikwidować przyczynę, czyli zwalczyć trudność u źródła, aby zaobserwować znaczącą poprawę koncentracji. Zalecam ćwiczenia, których efekty są widoczne już po kilku dniach.

Do przyczyn dekoncentracji należą:

  • rozpraszacze, czyli powiadomienia w mediach społecznościowych, telefony, SMS-y lub niespodziewane wizyty;

  • nieporządek w otoczeniu, wówczas mózg nie może skupić się na jednej rzeczy, ponieważ zbyt wiele przedmiotów z otoczenia konkuruje o naszą uwagę;

  • nadmiar obowiązków lub brak planu: wykonując jedno zadanie, cały czas myślimy o kolejnym;

  • pośpiech, to częsta przyczyna naszych błędów;

  • robienie wszystkiego naraz a w efekcie nic nie jest dobrze zrobione;

  • silne emocje, które się pojawiają: stres, napięcie, szczęście, podniecenie;

  • zmęczenie, niewyspanie i inne stany psychofizyczne, które utrudniają koncentrację umysłu;

  • głód lub przejedzenie;

Podejmuj kroki, które przybliżają Cię do realizacji celów.

Jak poprawić koncentrację? - Psycholog Online

Możliwości na polepszenie koncentracji jest mnóstwo. Najbardziej efektywnie byłoby korzystać z wszystkich i po prostu wypróbować. Poniżej podaję metody, dzięki którym w mózgu zachodzi poprawa pamięci i koncentracji jednocześnie.

Techniki podzieliłam na trzy kategorie, związane odpowiednio z trybem życia, otoczeniem, dietą oraz przygotowaniem. Ponadto opisałam najskuteczniejsze ćwiczenia na polepszenie zdolności intelektualnych.

1. Dbaj o swoje miejsce pracy i nauki

Bardzo często otoczenie powoduje problemy z koncentracją. W pracy i domu należy zadbać o własne, komfortowe miejsce. To ważne, aby mózg kojarzył daną przestrzeń z pracą. Wówczas skupienie przychodzi naturalnie. Poza tym w przestrzeni domowo-zawodowej powinien panować:

  • porządek – aby szukanie dokumentów nie powodowało obniżenia koncentracji;

  • cisza – najlepiej wybrać miejsce z dala od hałasu wytwarzanego przez inne osoby;

  • jasność – za dnia dostęp do światła naturalnego, z kolei wieczorem dopasowana lampka.

Pomyśl, czy niewygodne krzesło, hałas kiedykolwiek poprawiło Twoją koncentrację? Nie! Siedzenie powinno być dopasowane do użytkownika, nie tylko ze względu na zdrowy kręgosłup, ale również na lepsze skupienie umysłu. Miejsce pracy warto często wietrzyć, żeby mózg miał dostęp do tlenu. W takiej przestrzeni warto codziennie odbywać naukę koncentracji.

2. Przygotowanie i odważne nastawienie

Do skutecznego działania potrzebny jest Twój plan. Poprawę koncentracji przynosi skupienie się na kilku małych kroczkach niż realizacja jednego dużego zadania. Małe detale są istotne. To małe rzeczy sprawiają, że duże rzeczy mogą się wydarzyć.

Podejmuj kroki, które przybliżają Cię do realizacji celów. Wykształć w sobie zmysł pilnej potrzeby działania. Codziennym zadaniom warto nadać odpowiedni priorytet i te najważniejsze realizować w pierwszej kolejności.

Dla ułatwienia każde duże wyzwanie należy podzielić na mniejsze zadanie. Za każdym razem ma się konkretny cel, któremu poświęca się całą uwagę. Należy również tak zaplanować swój dzień pracy, aby pojawiły się w nim przerwy na odpoczynek.

3. Dieta i sport dla koncentracji

Dla polepszenia koncentracji ważne jest wprowadzenie do diety produktów usprawniających pracę mózgu. Są to kwasy omega-3, które można znaleźć w orzechach włoskich i rybach. Korzystnie działają również produkty pełnoziarniste, bogate w witaminy z grupy B, które kontrolują pracę układu nerwowego.

Zaleca się spożywanie gorzkiej czekolady, sprzyjającej produkcji endorfin i mającej działanie stymulujące, a to za sprawą zawartości kakao i pobudzającej teaniny. Dobrym pomysłem jest również picie zielonej herbaty lub yerba mate.

Aktywność fizyczna redukuje napięcie w ciele, pozwala odczuwać większe zadowolenie, a do tego dotlenia mózg. Już krótka seria ćwiczeń sprawia, że koncentracja wraca na swoje tory.

Sen wzmacnia połączenia między komórkami nerwowymi. Nie wyspałeś się w nocy? Warto pozwolić sobie na krótką drzemkę w ciągu dnia. Ćwicz koncentracje, to Twoje marzenia, które się spełniają.

Masz optymistyczne nastawienie, prowadzisz zdrowy tryb życia, dbasz o wysypianie się, przygotowałeś sobie idealne miejsce do pracy. Wiesz również, jak organizować sobie codzienne obowiązki. Twoja koncentracja znacznie się polepszyła. Jednak potencjał Twojego mózgu jest jednak znacznie większy! Dodatkowo proponuje:

Trzy proste metody na poprawę koncentracji – Psycholog Online

1. Trening uważności, który pozwala skierować świadomość na konkretną myśl. Ćwiczenie jest proste: usiądź na krześle, połóż się na łóżku, zamknij oczy i zacznij odliczać od 30 w dół lub powtarzać w myślach alfabet. Oddychaj przy tym wolno. Przywołuj myśli, za każdym razem, gdy odpłyną za daleko. Trening pozwala poprawić pamięć i koncentrację poprzez kontrolę nad myślami. Nie przejmuj się, że nie wyszło za 1, 2 razem. Za chwilę dasz radę.

2. Rozgrzewka mózgu, która polega na tym aby przed rozpoczęciem pracy wprowadzić działanie mózgu na wyższe obroty. Ja to zrobić? Powtórz alfabet od tyłu, wykonaj kilka działań matematycznych albo weź do ręki długopis i jak najszybciej zacznij czytać tekst, wodząc wzrokiem za wskaźnikiem.

3. Metoda pomarańczy, pomyśl o soczystej pomarańczy, a następnie oczyma wyobraźni przyklej sobie ją do tyłu głowy. Skup się na tym wyobrażeniu możliwie jak najdokładniej przez około minutę. Później otwórz oczy i wróć do wykonywanej pracy. W razie rozproszenia uwagi wystarczy, że pomyślisz o pomarańczy ciążącej Ci na głowie, a skupienie umysłu powróci samo.

Wspaniałe efekty dla poprawy pamięci i koncentracji dają sesje z profesjonalistami, psychologami i zbadanie tego co sprawia największą trudność.

Popraw pamięć – Psycholog Online

Wraz z koncentracją polepsza się również pamięć. Proponuję stosować ćwiczenia przeznaczone specjalnie do poprawy pamięci. Oto najpopularniejsze metody:

1. Mnemotechnika łańcuchowa. Nasz mózg zapamiętuje rzeczy na zasadzie skojarzeń. Jeśli do zapamiętania masz pewien ciąg elementów, wyobraź sobie je w określonym porządku, najlepiej w jak najbardziej abstrakcyjnych sytuacjach;

2. Własny kod. Stworzenie swojego własnego kodu cyfr i liter oraz połączenie ich z odpowiednimi obrazami pozwala na długo zapamiętywać nawet najdłuższe liczby i najbardziej skomplikowane słowa;

3. Mapy myśli. To kolejna metoda oparta na skojarzeniach, dzięki której nasz mózg od ogółu trafia do szczegółu;

Żeby poprawić koncentrację i pamięć warto korzystać z treningów opracowanych przez specjalistów. Najlepsze efekty dają techniki indywidualnie dopasowane do Klienta. Wspaniałe efekty dają sesje z profesjonalistami, psychologami i zbadanie tego co sprawia największą trudność. Pamięć jest zawsze na rozkazy Ciebie i serca.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA