
Jak schudnąć? – psychologia odżywiania

Eksperci wybrali czynniki psychologiczne, które mają kluczowy wpływ na odżywianie. Jest to szczególnie interesujące dla osób, które chcą schudnąć, mają problem z odżywianiem lub zaburzenia odżywiania.
Impulsywność
To cecha wspólna wszystkich osób, które cierpią z powodu zaburzeń odżywiania. Jest niezbędną składową uzależnień – to ona „każe” nam działać tu i teraz, czasem bez względu na konsekwencje. Często wiąże się z brakiem zdolności do odraczania nagrody i bywa określana jako przeciwieństwo samokontroli.
Brak wytrwałości w dążeniu do celu i potrzeba szybkiej nagrody
Zestawienie tych cech powoduje, że nie jesteśmy w stanie dotrzymać słowa danemu sobie. Potrzeba odczuwania satysfakcji z tego, co robimy, to również podstępna cecha osobowości. Jeśli jesteśmy osobami, które chcą widzieć efekt od razu, powinniśmy być bardziej czujni, gdy nagrodą stają się przekąski. Cecha ta to także jedna z kluczowych cech hazardzistów.
Zaburzenia osobowości i kliniczne zaburzenia psychiatryczne
Odsetek procentowy osób z zaburzeniami lub chorobami psychicznymi jest znacząco wyższy wśród osób z zaburzeniami odżywiania. Zaliczają się do tego również stany depresyjne oraz lękowe. Eksperci uważają, że w takim samym stopniu zbliżają nas one do zaburzeń odżywiania, jak i do innych uzależnień. Osoby z problemami psychicznymi są po prostu bardziej podatne na wszelkie szybkie źródła ulgi lub przyjemności. Jedzenie może być jednym z nich.
Stres – psycholog online
To bardzo niebezpieczny czynnik, który drastycznie zwiększa ryzyko zaburzeń odżywiania. Szczególnie silny i przewlekły stres może przyczynić się do zaburzeń apetytu, które mogą mieć przykre skutki. Emocje, które łączą się ze stresem wpływają na nasze postrzeganie i nasze życie.
Układ hormonalny, na którym odbija się długotrwały i silny stres, reguluje nasze zachowania żywieniowe, decyduje o tym, ile energii magazynujemy, „zarządza” dystrybucją naszych energetycznych zasobów. W dodatku jest silnie związany z procesami uzależniającymi. Udowodniono, że stymulowany stresem układ hormonalny może wywoływać reakcje neurobiologiczne, które sprzyjają kompulsywnemu przejadaniu się.
Długofalowe doświadczanie stresu jest czynnikiem wspólnym wszystkich osób z zaburzeniami odżywiania. Co ciekawe, badania pokazują, że znacznie bardziej na zaburzenia odżywiania narażone są kobiety, które w przeszłości doświadczyły przemocy psychicznej lub fizycznej, wykorzystania seksualnego, nękania, również w dzieciństwie. Inne badanie pokazało, że wychowanie w toksycznym środowisku skutkuje zwiększonym ryzykiem zaburzeń odżywiania, otyłości i nadwagi.
Jak schudnąć? - psycholog online
Poznanie siebie i samoakceptacja są kluczowe kiedy chcemy schudnąć. Proces pracy nad sobą polega na poznaniu siebie. Trzeba zadać sobie pytania: Po co chcę schudnąć? Co chcę osiągnąć? Jaka jest moja motywacja? Jak emocje łączę się z jedzeniem? Co lubię?
Należy ukształtować nowe, trwałe nawyki żywieniowe w zgodzie ze sobą. Bez tracenia czasu na mordercze i monotonne diety. Chcemy szybko schudnąć ale zazwyczaj są to krótkotrwałe efekty. Mechanizmy utrwalone latami należy zmieniać powoli. W harmonii, w spokoju, w zgodzie ze sobą mamy szansę uzyskać wspaniałe efekty.
Kiedy nawiązujemy dobrą relację ze sobą w komfortowej, bezpiecznej przestrzeni, problem z jedzeniem znika. Odkryj siebie na nowo, spójrz w głąb siebie i … zakochaj się w sobie!