Jak skutecznie pokonać nieśmiałość?

utworzone przez | Maj 14, 2019

Nieśmiałość to powszechna cecha osobowości. Każdemu zdarza się choć raz na jakiś czas zarumienić i zawstydzić. Dla jednych to uczucie nie stanowi problemu, dla innych jest to cecha utrudniająca codzienne funkcjonowanie. Niestety tylko nieliczni szukają pomocy i wsparcia oraz otwarcie mówią o swoich trudnościach.

Jak się objawia nieśmiałość? – psycholog online

Nieśmiałość jest złożoną przypadłością, może objawiać się np. delikatnym uczuciem skrępowania lub silnym lękiem przed ludźmi, a nawet przeradzać się w zaburzenia nerwicowe. Nieśmiałość dotyka ponad 60% społeczeństwa, w tym dzieci, młodzież i dorosłych.

Jak pokonać nieśmiałość? Nie ma jednej uniwersalnej metody, by pokonać nieśmiałość. Na uczucie nieśmiałości składa się wiele czynników, są to m.in. niskie poczucie własnej wartości, dokuczanie przez rówieśników, brak akceptacji w grupie, brak wsparcia ze strony najbliższych, wygląd zewnętrzny, surowe traktowanie przez najbliższych, grupę, kierownika oraz inne.

Sztuka autoprezentacji pomaga oswoić się z wystąpieniami publicznymi, ale również buduje poczucie własnej wartości.

Metody poradzenia sobie z nieśmiałością

Metod poradzenia sobie z nieśmiałością i uczuciem zawstydzenia jest wiele. Podstawowym czynnikiem, który pomoże uporać się ze skrępowaniem (choć na początku jest trudne do przejścia) jest częsty kontakt z ludźmi, podczas którego ćwiczymy sztukę autoprezentacji. Sztuka autoprezentacji pomaga oswoić się z wystąpieniami publicznymi, ale również buduje poczucie własnej wartości.

Inną możliwością jest uczestnictwo w treningach asertywności, gdzie dokonujemy analizy własnych odczuć oraz uczymy się jak radzić sobie z emocjami oraz rozwiązywać niekomfortowe sytuacje.

Ważnym elementem jest wyrażanie swoich uczuć, informowanie odbiorców, że odczuwa się tremę oraz, że dany temat jest trudny do omówienia. Komunikuj szczerze i jasno. Szanuj i słuchaj swoich rozmówców a małymi krokami wzmocnisz swoją samoocenę.

Z pomocą Psychologa poznajesz swoje mocne strony oraz pracujesz nad doskonaleniem tych słabszych.

Jak skutecznie pokonać nieśmiałość? - psycholog online

Kolejnym sposobem na skuteczne pokonanie nieśmiałości jest współpraca z psychologiem. Profesjonalny Psycholog otwiera przed Tobą nowe możliwości. Dzięki uczestnictwu w sesjach online konfrontujesz się ze swoimi uczuciami, emocjami i czynnikami, które sprawiają trudność w życiu codziennym.

Korzyści z sesji online

Co szczególnie ważne: poznajesz swoje mocne strony oraz pracujesz nad doskonaleniem tych słabszych. Dzięki rozpoznaniu swoich zasobów wierzysz w swoje możliwości. Praca z Psychologiem pozwala rozwijać się wielokierunkowo i czerpać korzyści z procesów zachodzących w danym momencie życia.

Jako Psycholog, pracuję z Klientami online na skype. Na sesjach online poradzisz sobie z pierwszymi oznakami zachowań, które świadczą o pogorszeniu stanu psychicznego. Jeżeli odczuwasz niepokój, spadek samopoczucia lub gdy dokucza Ci problematyczna nieśmiałość koniecznie się ze mną skontaktuj!

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA