Jak tworzyć bliskość w związku?

utworzone przez | maj 24, 2021 | Uncategorized

Moimi Klientkami są pociągające i uczuciowe Kobiety, które całymi latami podświadomie nie dopuszczają do tworzenia bliskości. Pomimo licznych zalet nie są w związku miłosnym, ponieważ otoczyły się murem, który blokuje procesy zachodzące pomiędzy Kobietą a Mężczyzną.

Przeszkody w związku

Wewnętrzne bariery są zazwyczaj konsekwencją dawnych urazów i lęków, które mają na postępowanie większy wpływ, niż sądzimy. Mają zasłonić nasze ułomności przed osobami, na których nam zależy.

Bariery te odgradzają nas od tego, czego potrzebujemy najbardziej: akceptacji, zaufania, bliskości. Często obawiamy się odsłonić przed Partnerem swoje wady, ponieważ nie mamy pewności jaka będzie jego reakcja. Czy dalej będzie nas kochał, uwielbiał, szanował?

Generalnie wiemy, że nie ma ludzi bez wad ale na punkcie swoich własnych jesteśmy szczególnie wrażliwi. Trudność polega na tym, że ukrywając się przed ludźmi nigdy nie przekonamy się, że z nimi można nas kochać.

Taka sytuacja pogłębia nasz stres, gdyż domniemane wady mogą w każdej chwili niespodziewanie wyjść na jaw. Nosimy zatem maskę chłodu i prezentujemy się w niej słabo. A chciałybyśmy być ciekawe, interesujące z pociągającą osobowością. W bliskim związku dwojga ludzi pewne skazy charakteru, wynikające z bycia sobą, powodują większe przyciąganie.

Odwaga bycia sobą – Psycholog Online

Warto odważyć się pokazać ludziom więcej siebie. Otwarcie umożliwia większe zbliżenie a więc ryzyko daje profity. Zacznij od sprecyzowania swoich lęków związanych z tym, co się stanie jeśli ktoś bliski Cię „przejrzy”.

Czego się mianowicie dowie? Jakie fakty i odczucia dotyczące Ciebie są takie odstraszające? Jakich zachowań, emocji się obawiasz?

Kiedy mamy poczucie własnego JA, znamy swoje granice, wiemy, kim jesteśmy i do czego mamy prawo, jesteśmy świadomi siebie, nie obawiamy się bliskości i więzi.

Bliscy sobie Partnerzy są również przyjaciółmi. Głęboka przyjaźń jest rezultatem wspólnych przeżyć. Mężczyźni pragną głębokiej bliskości i przyjaźni ze swoją życiową Partnerką. Jeśli im tego brak, czują się samotni i całkowicie rozczarowani.

Kiedy mamy poczucie własnego JA, znamy swoje granice, wiemy, kim jesteśmy i do czego mamy prawo, jesteśmy świadomi siebie, nie obawiamy się bliskości i więzi.

Seksualność – Psycholog Online

Inną dziedziną, w której uwidacznia się stopień bliskości między Mężczyzną a Kobietą jest współżycie seksualne. Nie chodzi o pozycje seksualne czy częstotliwość współżycia ale o czułość i wyrażanie uczuć w chwilach intymnego zbliżenia. Czy patrzycie wtedy na siebie? Czy możecie spojrzeć sobie w oczy bez tej odrobiny zażenowania jakie towarzyszy niezbyt głębokiej więzi?

Na brak bliskiej więzi wskazuje typowe stwierdzenie: "Czuję, że tak naprawdę wcale Cię nie znam". Oznacza ono zazwyczaj dokładnie to, co zostało powiedziane. Bez względu na to, jak bardzo się starasz otworzyć przed Partnerem, jeśli on nadal mówi: "Jesteśmy dla siebie jak obcy", to znaczy, że tak jest .

Kochający się Partnerzy nie szukają winnego lecz starają się poznać trudność i znaleźć sposób rozwiązania, nawet jeśli trudno ustalić, które z nich bardziej blokuje tworzenie się bliskiej więzi.

Przypomnij sobie te momenty w swoim życiu gdy miałaś największe poczucie bliskości z Mężczyzną/Kobietą. Być może zwykły spacer w parku gdy siedzieliście pod drzewem, trzymając się za ręce. Co wytworzyło tę chwilę? Co wzbudziło w Tobie poczucie takiej bliskości? Poszukaj w pamięci i wyciągnij wnioski.

A chwile pełne ciepła i miłości? Skąd się wzięły? Może w ciepłym, pełnym dzieci domu doznaliście wspólnie uczucia dumy i radości i wytworzyło to między wami serdeczną więź? Czy opowiadasz Mężczyźnie swego życia o swoich radościach i marzeniach?

Kiedy wracasz pamięcią do tych chwil, gdy byliście sobie najbliżsi wiedz, że to nie był żaden przypadek. Bliskości doświadcza się wtedy, gdy jest się najbardziej otwartym i wrażliwym. Sprawdź, czy nie ma między Wami muru, zbudowanego przez Ciebie albo we wspólnej zmowie milczenia. Spróbuj zatem otworzyć się przed Partnerem, opowiedz szczerze o tych osobistych sprawach o których nie wiadomo kiedy przestaliście rozmawiać. Zachęć żeby zrobił to samo.

Bądź odważna i otwórz się na zmiany a z pewnością stworzysz nową, satysfakcjonującą więź z Partnerem.

Budowanie bliskości w związku – Psycholog Online

Budowanie wzajemnej bliskości wymaga zaufania. Trzeba rzeczywiście coś robić a nie tylko chcieć i mieć nadzieję. Szczerość i otwarcie drugiej Osoby można najskuteczniej zyskać, pokazując jak to się robi.

Jeśli pragniesz aby coś się zmieniło nie ma lepszej drogi niż stać się bardziej otwartą nie oczekując automatycznie wzajemności. Ta ostatnia kwestia jest niezwykle istotna. Przeważnie ludzie, czując, że się coś od nich tego żąda, są pełni niechęci i zamykają się w sobie.

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że przełamanie zakorzenionych zachowań jest możliwe tylko wtedy, gdy podejmujemy działanie i nawiążemy porozumienie z nowym spojrzeniem na Partnera.

Spróbuj w inny sposób wyrażać swoje uczucia. Okaż swoją miłość ale nie żądaj. Możesz pogłaskać, przytulić, wziąć za rękę. Takie proste gesty tworzą nastrój sprzyjający budowaniu bliskości.

Zwierz się z czegoś, co dotąd ukrywałaś lub co Cię wprawia w zakłopotanie, czegoś co już dawno chciałaś powiedzieć ale nie wychodziło. Opowiedz o swoich marzeniach, porwij sobą, odkrywając swoje inne strony. Zaryzykuj! Spróbujcie przeżyć razem coś niezwykłego, magicznego. Zapiszcie się na wspólne zajęcia, zbliżajcie się do siebie powoli lub wyjedźcie razem na weekend - róbcie cokolwiek co pozwoli Wam spędzać razem czas.

Nie pozwól by do Waszego życia wkradła się nuda i rutyna. Nuda nie musi towarzyszyć codzienności jest zaś wrogiem bliskości. Zrób coś ciekawego, oryginalnego, w poczuciu, że właśnie odsłaniasz przed partnerem jakąś nową cząstkę siebie. Odkrywanie siebie działa jak katalizator w intymnym związku dwojga ludzi.

Mężczyźni i Kobiety pragną znaleźć w życiu kogoś, z kim połączy ich miłość, ciepło, serdeczność. Wymaga to otwarcia, odsłonięcia swego prawdziwego oblicza, z czym miewamy trudności. Jednak, kto zdobędzie się na odwagę i otworzy na zmiany ten osiąga nową, satysfakcjonującą więź z Partnerem.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA