Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? – porady psychologa

utworzone przez | kwi 9, 2018 | Uncategorized

Kluczem do sukcesu jest zmiana myślenia i filozofii życia, jednak to się nie dzieje z dnia na dzień. Trzeba wyznaczać sobie małe cele na miarę możliwości i cierpliwie je realizować. Cel główny należy rozbić na drobne cele cząstkowe.

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości? Porady psycholog online:

  1. Akceptacja siebie  – zaakceptuj siebie takim jakim jesteś człowiekiem ze wszystkimi zaletami, wadami, niedoskonałościami, ponieważ jesteś wyjątkową, unikalną, wybitną, jedyną w swoim rodzaju osobą. Akceptacja to wstęp do wszelkich zmian. Jak to osiągnąć? Zacznij dostrzegać sytuacje, w których przed kimś się z czegoś tłumaczysz czy złościsz za coś na siebie. Zastanów się skąd się biorą odczucia gniewu czy wstydu? Powtarzaj w myślach: akceptuję to, akceptuję to! Kiedy dzieje się coś, co wyprowadza Cię z równowagi nie przesadzaj, nie dramatyzuj, staraj się nie generalizować („ja to zawsze…”), nie karaj się podwójnie za coś, co już się wydarzyło. Bądź łagodna i dobra dla siebie.
  2. Praca nad sobą – wypunktuj swoje zalety i mocne strony – zadanie służy uświadomieniu sobie zalet i sukcesów. Najważniejsze aby skoncentrować się na samych pozytywach. Wzmacniaj swoje mocne strony, akceptuj siebie takim, jakim jesteś, zawsze wierz w siebie oraz bądź świadomy swoich zwycięstw. Dzięki sumiennemu wykonywaniu tego zadania rośnie w Tobie wewnętrzna siła i moc. Zadania można wykonywać z psychologiem, psycholog online jeśli jest taka potrzeba.

Wypunktuj swoje zalety i mocne strony.

3. Analiza siebie – kolejne zadanie, które ma służyć uświadomieniu sobie swoich mocnych stron. Na kartce papieru napisz: dwie cechy własnego wyglądu, które się Tobie najbardziej podobają; dwie cechy osobowości, z których jesteś zadowolony; umiejętności lub talenty, które posiadasz; osiągnięcia, z których jesteś dumny; przyjaciele, na których możesz polegać; marzenia, w których realizują się Twoje najlepsze cechy.

4. Wypełnij dzbany – zadanie pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości i zachęca do rozwijania mocnych stron swojej osobowości. Na kartce papieru narysuj sześć dzbanów. Każdy z nich oznacza jedną zaletę, którą napisz pod danym naczyniem. Następnie zamaluj taką część dzbana, która odzwierciedla stopień posiadania danej cechy. Niżej na kartce zapisz sposoby i działania, jakie możesz podjąć w celu rozwoju swojego potencjału, tak by każdy dzban był pełny.

5. Zmiana myślenia – warto pamiętać, że każda rzecz jest dobra albo zła – w zależności od przyjętego punktu widzenia. Ludzie nie potrafią często zmienić perspektywy patrzenia na świat i siebie. Nie należy się porównywać z innymi. To bardzo ważne żeby uznać iż wszyscy bardzo różnimy się od siebie. Każdy z nas ma swoje cechy charakterystyczne, które sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju. Zadanie to jest wymagające i zmusza do poszukiwania „drugiej strony medalu” w sytuacjach, które na pierwszy rzut oka wydają się negatywne i niepomyślne.

6. Rozwijaj nowe umiejętności – jeśli np. bardzo lękasz się samotności bo ktoś Cię w przeszłości opuścił, ćwicz rozkoszowanie się byciu samym. To może być trudne na samym początku ale później pojawi się poczucie własnej mocy. Kiedy się boisz ciemności, zgaś światło a zobaczysz, że wcale nie jest tak ciemno.

7. Bądź świadomy swoich emocji i nastrojów. Zidentyfikuj swoje lęki, smutki, gniew. Istotne jest abyś w pracy nad sobą poświęcał czas na analizę. Trzeba się zastanowić z czego wynikają, jak sobie można poradzić, kogo poprosić o wsparcie, z kim porozmawiać.

8. Bądź w kontakcie ze swoim ciałem – wszystkie emocje są w ciele, poprzez praktykę uważności możesz je rozszyfrować i twórczo wykorzystać. Złość popchnie Cię do działania a smutek otworzy na radość.

9. Bądź autentyczny – mów i działaj zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami. Zadaj sobie pytania: Czy szanuję własne pragnienia? Czy szanuję własne wartości? Czy szanuję własne potrzeby? Czy może odpuszczam? Czy usuwam się w cień? Co mnie powstrzymuje kiedy chcę powiedzieć: ja tak nie uważam? Dlaczego unikam konfrontacji i powstrzymuję się, żeby powiedzieć: ten dowcip nie bawi? Kim jestem, kiedy nie jestem sobą?

10. Skoncentruj myśli na swoich celach (afirmacje) – istnieje zasada zwana prawem przyciągania . Można ją w skrócie przedstawić w następujący sposób: wszelkie zdarzenia w naszym życiu są przyciągane przez każdego z nas dzięki uczuciom i myślom. To, co sobie wyobrazimy to pojawi się w naszym życiu. Pozwól wzlecieć swojej skoncentrowanej wizji w przestrzeń. Tak naprawdę każdy otrzymuje to, co sam oddał otoczeniu. Jeśli „wypuścisz” z umysłu wyraźne wyobrażenie jakiegoś zdarzenia ono na pewno będzie miało miejsce.

Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi.

11. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi – pozytywna energia rozprzestrzenia się i ma ogromną moc. Staraj się być lepszym każdego dnia.

Istotą stabilnej samooceny jest umiejętność obdarzenia się bezwarunkową miłością, czyli akceptowania siebie za swoją niepowtarzalność, uniezależnienie tej akceptacji od tego, czy coś się nam uda, czy osiągnie się sukces, czy jest się kochanym. Kochaj siebie i akceptuj wszystko co dostajesz od życia. Kiedy jest taka potrzeba warto skorzystać z pomocy psychologa, psycholog online. Ekspert umiejętnie poprowadzi i wskaże na co warto zwrócić uwagę by zmienić życie na lepsze.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA