Miłość na odległość

utworzone przez | Mar 22, 2019

Wśród moich Klientów, w polityce, mediach, opinii publicznej nowe możliwości i realia miłości spotykają się z najróżniejszymi reakcjami. Niektórzy je odrzucają, zwalczając wszelkimi środkami jako zdradę własnego (niemieckiego, angielskiego, polskiego) narodu jako zbrodnię przeciw rasie i krwi.

„Miłość zdycha z przyczyn geograficznych”, pisał już Erich Kastner (1931). Czy miał rację w swej pesymistycznej diagnozie? Jaką odległość zniesie miłość? Ile odległości potrzebuje? W jaki sposób miłość na odległość przemienia „naturę” miłości, jej kształty, jej blaski, jej atrakcyjność?

Odważni zakochani – psycholog online

Czy miłość na odległość jest miłością bez wyrazu, schyłkową, czy symbolizuje koniec miłości? Czy miłość na odległość zabija miłość bliską, czy może ją karmi? Odpowiedzi jest wiele, a jedna  z nich brzmi: tak jak odważni zakochani dawniejszych epok czuli się wyzwoleni z ziemskich kajdan stanu i klasy (o czym zaświadczają powieści, dramaty i epistolografia romantycznej miłości), tak też i dziś miłosne nadzieje dodają skrzydeł – zakochani pragną więc niezależności od kajdan wspólnego miejsca, języka czy paszportu.

Wyższa forma romantyczności?

Z tego punktu widzenia miłość na odległość może uchodzić za wyższą formę romantyczności, która jeszcze radykalniej zrzuca więzy społeczne i kulturowe – w tym wypadku więzy przynależności etnicznej i narodowej, a także geograficznej i bliskości. Patrząc historycznie, to nic nowego. Europejska szlachta i zamożne mieszczaństwo praktykowały już wczesne formy „miłości na odległość” i „rodzin światowych”, które na początku XXI wieku zostają wynalezione na nowo, zdemokratyzowane i spopularyzowane.

Wśród moich Klientów wielu doświadcza miłości na odległość, którą cechuje geograficzny dystans, zakochani żyją oddzieleni od siebie o tysiące kilometrów, w różnych krajach, a nawet na różnych kontynentach. Charakterystyczne dla doboru partnera jest dziś to, że zakres możliwości niebywale się poszerzył. Bariery dla miłości zmieniły się w okazje do miłości. Granice społeczne stały się przy tym bardziej przenikalne, a kontrola społeczna słabsza.

Status społeczny w przeszłości 

W przeszłości to cały naród regulował wybór partnera i kierował w prawidłowym kierunku, stosownie do posiadania statusu społecznego. Dziś taki ród  – jeżeli jeszcze istnieje – stracił dużą część swojego wpływu. Niemal bez śladu zniknęła instytucja przyzwoitki, której zadaniem było sprawowanie nadzoru nad dochowaniem zarówno właściwego stanu partnerów, jak i reguł przyzwoitości.

Samo poznawanie się zostało także uwolnione od reguł przynależności do tzw. lepszego towarzystwa, listy zaproszeń w klasach wyższych nie są już ustalane wyłącznie na podstawie pochodzenia. Powstały też nowe przestrzenie spotkań (praca, stowarzyszenia, organizacje, kluby fitness), które społecznie są dużo bardziej wymieszane.

Wraz z rozwojem internetu pokusy rosną w nieskończoność.

Przestrzeń wirtualna a najbliższe sąsiedztwo

W równym stopniu tracą na znaczeniu wymogi geografii. O ile niegdyś góry czy wąwozy pomiędzy jedną wsią a drugą wsią bardzo utrudniały kontakty, w związku z czym życie toczyło się najczęściej w obrębie najbliższego sąsiedztwa, o tyle dziś świat życia nabrał przestrzeni. Kursy językowe, podróże służbowe, urlop - łatwe przemieszczanie się pomiędzy jednym miejscem a drugim, pomiędzy różnymi krajami, od dawna stanowi dla nas codzienność. Stosownie do tego poszerza się zakres możliwości spotkania - i tym samym zakres nowych partnerów.

Do tego dochodzi, jako nowa przestrzeń spotkań, gwałtownie zwiększająca swoje znaczenie przy doborze partnerów przestrzeń wirtualna. Wyszukiwarka dostarcza bezpośrednio do domu, względnie na laptopa, oferty z całego świata, odświeżające co minutę. Wraz z rozwojem internetu pokusy rosną w nieskończoność. Oto otwiera się raj nieograniczonych możliwości. Wyszukiwarka to "powód, narzędzie i efekt wyszukiwania w jednym - to samoposzerzające sie wyszukiwanie (Hillenkamp 2009 s. 126).

Brak cielesności w miłości na odległość to zaleta? - psycholog online

Miłość zachodzi przede wszystkim w głowie. Specyficzne dla miłości internetowej jest to, że zachodzi tylko w głowie. Internet całkowicie zmienia stan miłości. Po pierwsze: umożliwia cielesną nieobecność zainteresowanych, po drugie: anonimowość ich kontaktu, po trzecie: uwalnia fantazję a po czwarte: pozwala przebić się zasadzie optymalizacji. Bezcielesność miłości na odległość i anonimowość, która gwarantuje spotkanie w internecie, mogą wzmóc romantyczność poszukiwań, ale także pozbawić hamulców.

Intensywna intymność miłości na odległość - psycholog online

Żyć miłością na geograficzny dystans to znaczy wierzyć w możliwość intensywnej intymności i uczuciowości, kiedy przez dłuższe okresy o seksualności może być jedynie mowa. Miłość poprzez media, telefoniczna i internetowa, musi zrezygnować z wielu form zmysłowości. Musi sobie poradzić bez dotyku rąk, skóry, warg, bez bezpośredniego spotkania oczu, bez przyniesionej przez drugą stronę ekstazy orgazmu.

Tym, co zostaje jest zmysłowość głosu i mowy, opowiadania i słuchanie, widzenie i przyglądanie się. Miłość bliska może być pozbawiona mowy albo ją stracić, miłość na geograficzną odległość może się utrzymać, zachować swój urok przez samą mowę i spojrzenia. To daje jej wyjątkową szansę, choć równocześnie czyni zawodną.

Miłość na odległość ma cechy mnisze, zakonne?

Należy zwrócić uwagę na to, że miłość na geograficzną odległość ma pewne cechy mnisze, zakonne, klasztorne. Pozostaje abstrakcyjna, gdyż jej miejscem są e-mail, Facebook, sms, skype. Czysta miłość jedynie na odległość jest trudna do zniesienia dla nie-mnichów i nie-zakonnic. Dla zwykłych ludzi zawsze muszą istnieć miejsca bezpośredniej, angażującej wszystkie zmysły ekspresji, ukochania się do woli.

Twarde warunki miłości na odległość - psycholog online

Następnie potrzeba rytuałów i symboli przypominających o tym, co wspólne, wynajdywanych wciąż na nowo, strzegących i wzmacniających miłość. Intymność na dystans może brzmieć romantycznie ale to forma romantyczności, która żywi się uczciwymi cnotami regularności, niezawodności i długoterminowego planowania.

Intymność na dystans aby utrzymać wewnętrzne więzy, zdana jest na twarde ustalenia (na przykład rozmawiać co wieczór na skype, spotykając się co parę miesięcy). Jedni polecają miłość na odległość jako uzdrowienie wobec rozczarowania miłością bliską, inni chwalą miłość bliską jako uzdrowienie pomocne w przypadku rozczarowań miłością na odległość.

Mądrość w miłości na odległość - psycholog online

Bezdyskusyjne jest jedno: miłość na odległość ma swoje zalety, zwłaszcza gdy partnerzy dopasują  swoje potrzeby i pragnienia. Znam osoby, które mówią: bliskość to mit, miłość bliska, za którą tęsknią kochający na odległość, utyka w prozie życia.

Zbyt wiele bliskości niszczy miłość a odległość pozwala zachować świeżość. Umożliwia to co niemożliwe, godzi sprzeczności, pozwala na bliskość i dystans, na życie własne i wspólne.

Niejednokrotne spostrzeżenia moich Klientów są takie, że miłość na odległość nie opiera się na rozdziale miłości i seksualności, lecz na rozdziale miłości i codzienności. Miłość na odległość jest jak seks bez prania pościeli, jak jedzenie bez zmywania talerzy, jak wycieczka górska bez potu i bolących stawów.

Czego tu żałować? Jednak miłość na odległość nie zawsze jest receptą na wiecznotrwałe szczęście, nie zapewnia pobytu na wyspie szczęśliwej, gdy większość par dookoła popada w rutynę.

Autoprezentacja w związkach na odległość - psycholog online

Nie można pominąć zagrożeń związanych z oderwaniem od codzienności w związkach na odległość. Na przykład zagrożenia, ze we wzajemnej autoprezentacji przedstawia się nie siebie lecz ulepszonej wersji własnej osoby. Albo zagrożenia, że zamaluje sie obraz partnera, zaprojektuje jego idealny wizerunek, który nie przejdzie żadnego testu rzeczywistości.

Jeśli patrzeć z tej perspektywy to kochać na odległość oznacza nauczyć się zachwytu. Miłość na odległość to miłość świątecznego JA do świątecznego Drugiego, oczyszczona z banalności dnia codziennego. Tam, gdzie nie trzeba się porozumiewać co do rutynowych obowiązków domowych czy koszmaru nadchodzących wizyt rodzinnych, od niektórych ograniczeń jest się wolnym.

Doświadcza się jedynie wycinków życia drugiej osoby, a wiele z nich zna się wyłącznie z jego czy jej opowiadań. Reasumując oddalenie skrywa wiele potencjalnych obszarów napięć, brakuje uziemienia. Wówczas łatwo popuścić wodze fantazji.

Jeżeli pragniesz poznać istotę miłości, musisz najpierw odkryć, że jesteś miłością.

Idealizacja Partnera na odległość - psycholog online

Związek na odległość może być zwodniczy. Idealizuje się Partnera, ponieważ nie widzi się wielu jego cech. Albo nie docenia się go, projektując  na niego własne rozczarowania: skoro czuję się źle, on również powinien, a jeśli nie, to znaczy, że mnie nie kocha. Albo samemu jest się już gdzie indziej, niż ten drugi przypuszcza. (Freymeyer, Otzelberger 2000 s. 161).

Test rzeczywistości nadciąga, kiedy pewnego dnia wielki sen par zakochanych na odległość się ziści: kiedy są znowu razem i stają się parą kochających się blisko. Następuje wówczas koniec rozstania. Niektórzy odkrywają nieznane wcześniej strony tego drugiego, które dystans wspaniałomyślnie skrywał. Wtedy miłość na odległość znowu może stać się wyśnionym pragnieniem. Tęskne westchnienia kochających na odległość "ach, gdybyś był tutaj" zamieniają się w "ach gdybyś był tam".

Moc miłości - psycholog online

Na zakończenie wspaniały cytat doktora D. Chopra: „Jeżeli pragniesz poznać istotę miłości, musisz najpierw odkryć, że jesteś miłością. (…) Niech Wasze obcowanie będzie szczere aż do śmiechu lub łez, aż do momentu, gdy nie zostanie między Wami już nic, co trzeba by skrywać lub czego należałoby się wstydzić. A wówczas Wasza miłość osiągnie głębię duchową właściwą wszystkim wielkim kochankom i wszystkim świętym.” Zapraszam z życzliwością wszystkich zainteresowanych rozwojem siebie, swojego związku, mającym trudności, rozterki na sesje online ze mną na skype.

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA