Odrzucenie – jak sobie radzić?
Odrzucenie nie jest przyjemne i wiąże się z wieloma przykrymi emocjami, które jeszcze bardziej wzmacniają poczucie osamotnienia. Odrzucenie może dotyczyć każdego z nas: ktoś może zostać odrzucony przez ukochaną osobę, oszukany przez współmałżonka, ktoś może zostać zwolniony z pracy, czy odrzucony przez przyjaciela.
Poczucie odrzucenia jest trudne ale możemy się od niego uwolnić. Tak naprawdę daje nam wielką lekcję, dzięki której możemy stać się jeszcze bardziej pewni siebie, silni i autentyczni.
Wrażliwość na odrzucenie
Nikt nie lubi odrzucenia, ale niektórzy nie lubią bardziej. Częściej czują się odrzuceni – widzą odrzucenie tam, gdzie inni nie dostrzegają. Cierpią mocniej i dłużej.
Kiedy spotka ich odrzucenie, dotyka w całości i zazwyczaj myślą: coś ze mną jest nie tak; jestem zupełnie beznadziejny; nie nadaję się; nigdy nikt mnie nie zechce.
Większość ludzi idzie na 1 randkę bez specjalnych oczekiwań. Kiedy druga strona nie zadzwoni po spotkaniu, nie będą cierpieć. W końcu to tylko spotkanie. Tak się nie stanie u osoby wrażliwej na odrzucenie. Bez końca będzie analizować, co zrobiła nie tak, dlaczego tak się stało, dlaczego ją to spotyka. Przypomni sobie te wszystkie przypadki, kiedy było podobnie i szybko uzna, że jest przegrana i nie ma szansy na szczęście.
W związku, przyjaźni może do znużenia zadawać pytania: Kochasz mnie? Lubisz mnie? Gniewasz się? Albo robi spektakularne i ryzykowne testy Twojej miłości.
Dlaczego odrzucenie jest bolesne?
Psychologia ewolucyjna tłumaczy, że odrzucenie w dawnych czasach oznaczało śmierć. Poradzić sobie można było tylko w grupie, która razem zdobywała pożywienie i chroniła swoich przed niebezpieczeństwem.
Badania wykazują, że ból odrzucenia odczuwany jest tak samo, jak ból fizyczny (te same obszary mózgu są aktywne w obydwu przypadkach). E. Kross, psycholog społeczny z University of Michigan przeprowadził badania w tym zakresie i podaje wyniki: „Odkryliśmy, że silne indukowanie uczuć odrzucenia społecznego aktywuje obszary mózgu zaangażowane w fizyczne odczuwanie bólu, które rzadko są aktywowane w neuroobrazowych badaniach emocji. Odkrycia te są zgodne z ideą, że doświadczenie odrzucenia społecznego lub ogólniej utraty społecznej może reprezentować wyraźne doświadczenie emocjonalne, które jest wyjątkowo związane z bólem fizycznym.”
Jeśli chcesz uodpornić się na odrzucenie, musisz je świadomie przeżywać. Wchodź w różne sytuacje społeczne, nie wycofuj się! Kiedy doświadczasz odrzucenia skup się na tym, jak dokładnie odczuwasz je w ciele.
Jak radzić sobie z odrzuceniem? - psycholog online
1. Zmień perspektywę widzenia sytuacji
Możemy zmienić swój sposób widzenia każdej sytuacji. Zamiast myśleć: jestem całkowicie załamany, nie wytrzymam tego, nie jestem w stanie żyć, kiedy twoje uczucie nie zostało odwzajemnione, albo nie zostałeś przyjęty do pracy.
Myśl: to jest bardzo bolesne ale dam radę, przetrwam to. Spróbuj pomyśleć, że nie chodzi o Ciebie, tylko o innych. Pomyśl, że może ktoś miał zły dzień, albo nie odpowiada Twoja propozycja. Pamiętaj: Twoja propozycja nie Ty jako osoba.
Nie daj się wkręcić w poczucie winy, wstyd, złość, lęk z powodu swojej wrażliwości na odrzucenie. Pogorszysz swoje samopoczucie, jeśli nie dasz sobie prawa do swoich emocji. Zamiast myśleć: jak można być takim idiotą i martwić się takimi bzdurami; już tak długo nad tym pracuję, a wciąż nie wychodzi; nigdy nie będę potrafił normalnie funkcjonować; inni tak nie mają. Pomyśl: dam, radę; trudno, tak mam; jest lepiej niż kiedyś; żyję najlepiej; poradzę sobie.
2. Bądź świadomy
Badania pokazują, że odrzucenie społeczne możemy odczuwać w ciele, tak samo, jak poważne zagrożenie (np. jakby wściekły pies za nami gonił). Nie jest to przyjemne. Dlatego niektóre osoby po prostu wycofują się z sytuacji, które grożą odrzuceniem. Pozostają w niekorzystnym związku, nie chodzą na randki, nie spotykają nowych ludzi, nie zmieniają pracy, nie wysyłają cv. Niestety, działa to na niekorzyść.
Jesteś coraz bardziej samotny, Twoja kariera stoi w miejscu, masz poczucie przegranej. Co gorsze lęk generalizuje i będzie Tobie coraz trudniej wyjść ze swojej izolacji.
Jeśli chcesz uodpornić się na odrzucenie, musisz je świadomie przeżywać. Wchodź w różne sytuacje społeczne, nie wycofuj się! Kiedy doświadczasz odrzucenia skup się na tym, jak dokładnie odczuwasz je w ciele.
Uważnie obserwuj swoje emocje, głęboko oddychaj, korzystaj z relaksacji, pozwól sobie na krótkie wakacje. Jeśli jest naprawdę ciężko, nie wahaj się skorzystać z pomocy profesjonalisty: np. psychologa.
3. Odporność
Pamiętaj o tym, że każde odrzucenie pozwala Ci wzrastać. Dzięki celowemu wystawianiu się na “ryzyko”, w końcu się na nie uodpornisz. Nie będziesz odczuwać odrzucenia, jako zagrożenia życia czy podważenia całej Twojej osoby i wszystkiego co robisz.
UWAGA: nie dotyczy to sytuacji, kiedy jesteś w związku w którym Twoje potrzeby są ignorowane, w którym doświadczasz przemocy w jakiejkolwiek formie. Chodzi o sytuacje, które dla ciebie są bardzo trudne, a dla przeciętnej osoby takie by nie były.
4. Akceptacja
Proces wychodzenia z poczucia odrzucenia nigdy nie może się odbyć bez fazy akceptacji. Akceptacja da Ci nowe możliwości, akceptacja pozwoli Ci wzrosnąć. Nie musisz się katować wściekłością, rozgoryczeniem, złością, a nawet nienawiścią aby przestać odczuwać ból.
Postaraj się nie zmieniać bólu w nienawiść. Nienawiść może da chwilową ulgę ale nigdy nie pozwoli Ci się podnieść z poczucia żalu i straty. Żyjąc w złości takim gniewem się stajesz. Akceptacja może Cie uchronić przed przed tym ciemnym zaułkiem.
Każda relacja nas czegoś uczy – doświadczamy i tym samym stajemy się nośnikami bezcennych informacji, które możemy wykorzystać w przyszłości. Zamiast wciąż katować się przeszłością warto poddać ją zaakceptować i pójść dalej.
5. Konkretne ćwiczenia
Przed 1 randką lub rozmową o pracę weź kartkę i napisz 5 swoich cech, które druga strona uzna za cenne. Następnie wybierz jedną z tych cech i napisz kilka zdań, dlaczego ta cecha jest ważna i co mogłaby wnieść (do związku, firmy). Badania wskazują, że jeśli skupimy się na własnej wartości, staniemy się bardziej odporni na odrzucenie.
Drugie ćwiczenie: przypomnij sobie, jak bardzo jesteś ceniony, kochany. Na przykład dzieci, które spotkały się ze złym traktowaniem przez rówieśników, czuły się znacznie lepiej, kiedy po przykrej sytuacji odwiedzali je przyjaciele. Czyli po odrzuceniu pobądź z ludźmi, którzy Cię lubią, to uświadomi Tobie, że jesteś kochany, lubiany.
Kolejne zadanie polega na budowaniu wsparcia. Rozejrzyj dookoła, pomyśl, spotkaj się, porozmawiaj z rodziną, przyjaciółmi, znajomymi. Odpowiedz sobie na pytanie: jaki masz cel w życiu, co nadaje Twojemu życiu głębszego znaczenia?
6. Przyszłość
Już dzisiaj pomyśl o przyszłości – co chcesz robić, z kim się spotkać. Planuj i realizuj swoje marzenia. Nie pozostawaj w przeszłości, jej już nie ma. Przed Tobą nowa przyszłość, to w nią inwestuj.
Proces wychodzenia z poczucia odrzucenia może być wzmacniający. To od Ciebie zależy jak potraktujesz sytuację i siebie. Wszystko co Cię spotkało jest wspaniałą lekcją życia. Jeśli szukasz osoby, która zmieni Twoje życie, spójrz w lustro.