Ortoreksja, bigoreksja a zdrowe odżywianie

utworzone przez | Wrz 9, 2018

Ortoreksja jest obsesją na punkcie zdrowego odżywiania. Cierpiący na ortoreksję przykłada patologiczną wręcz wagę do tego, aby jadać pokarm, który uznaje za zdrowy. Powodem zaburzeń jest lęk przed spożyciem żywności mogącej przynieść różne schorzenia zdrowotne. Odpowiednia dieta stanowi sposób na ich uniknięcie oraz zahamowanie procesów starzenia się organizmu.

Zdrowa żywność jest środkiem, poprzez który jednostka sądzi, że stanie się lepszym człowiekiem i rozwiąże swoje problemy. Taki sposób odżywiania pozwala wypełnić pustkę życiową.

Pomoc psycholog online

Twórcą definicji ortoreksji jest Steven Bratman. Termin orthorexia nervosa pochodzi z języka greckiego (od słów orto – prawidłowy, dobry i oreksis – pożądanie, apetyt). Liczba osób dotkniętych ortoreksją stale wzrasta. Najczęściej zapadają na nią dobrze sytuowane, wykształcone kobiety, będące w wieku około 30 lat. Schorzenie coraz częściej dotyczy również mężczyzn.

Ortorektycy unikają spożywania określonych pokarmów i sposobów obróbki żywności, gdyż uważają je za szkodliwe dla zdrowia. Przygotowanie posiłków staje się bardzo czasochłonne i dosyć uciążliwe.

Planowanie jadłospisu, licznie kalorii, przygotowywanie posiłków, analizowanie tabel z wartościami odżywczymi, wybór ekologicznych produktów spożywczych staje się życiowym priorytetem, od którego ortorektyk uzależnia swoje codzienne funkcjonowanie.

Z mediów otrzymujemy liczne, często sprzeczne ze sobą wskazówki, na temat prawidłowej diety. W natłoku informacji nietrudno jest się zgubić. Szybko traci się kontrolę nad sposobem swojego żywienia, popada w obsesję i stan uzależnienia.

Zdrowa żywność jest środkiem, poprzez który osoba sądzi, że stanie się lepszym człowiekiem i rozwiąże swoje problemy.

Skutki zdrowotne ortoreksji:

 Biologiczne:

- zmniejszenie masy ciała;

- anemia, osteopemia;

- gwałtowny spadek odporności;

- wahania nastroju;

- zatrzymanie miesiączki;

Psychospołeczne:

- izolacja społeczna;

- obniżenie poczucia własnej wartości;

- częste wahania nastrojów;

Ortoreksja – psycholog online

Ortoreksja, podobnie jak inne zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja, bulimia, wymaga leczenia. Leczenie ma na celu wywołanie u pacjenta zmiany sposobu myślenia o jedzeniu. Zalecana jest również suplementacja diety, aby wyrównać niedobory witamin i składników mineralnych, które powstały na skutek spożywania niepełnowartościowych posiłków.

Bigoreksja jest jednym ze współczesnych zaburzeń odżywiania i cechuje się obsesją na punkcie własnego ciała.

Bigoreksja – porady psycholog online

Bigoreksja jest jednym ze współczesnych zaburzeń odżywiania i cechuje się obsesją na punkcie własnego ciała. Cierpiący na bigoreksję stara się poprzez ćwiczenia zwiększające masę mięśniową i odpowiednią dietę uzyskać idealną sylwetkę. Wierzy, że kiedy osiągnie idealny w swoim wyobrażeniu wygląd, jego życie zmieni się na lepsze: zdobędzie lepszą pracę lub też znajdzie partnerkę.

Priorytetem, przy dużej ilości wykonywanych ćwiczeń, nie jest zwiększenie aktywności fizycznej tylko osiągnięcie możliwie największej masy mięśniowej.

Przyczyną bigoreksji jest niskie poczucie własnej wartości, opuszczenie lub inne negatywne emocje. Często taka osoba nie jest w stanie przerwać treningów w odpowiednim czasie, mimo, że przynoszą one negatywny wpływ na zdrowie. Uzależniony większość czasu spędza na siłowni oraz stosuje odżywki wspomagające przyrost masy mięśniowej.

Psycholog online ma na celu przede wszystkim:

– motywację do podejmowania skutecznych i pożądanych działań;

– pomoc w zrozumieniu istoty choroby;

– uświadomienie, że utrzymujące się objawy mogą zagrażać zdrowiu i życiu;

– kształtowanie pozytywnej samooceny, nabywania dystansu do lansowanych przez mass media kanonów mody i urody;

– zapoznanie z zasadami zdrowego odżywiania i właściwymi metodami dbania o wygląd;

– pomoc w nawiązywaniu satysfakcjonujących relacji;

 

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA