Piersi a poczucie własnej wartości

utworzone przez | kwi 23, 2022 | Uncategorized

Wyniki badań pokazują, że kobiety niezadowolone z rozmiaru, kształtu swoich piersi, często mają kłopoty w związkach, niskie poczucie własnej wartości, brakuje im również optymizmu. Biust to jeden z istotniejszych atrybutów kobiecego ciała, jest symbolem kobiecości.

WHO zleciło przeprowadzenie badań, w wyniku których okazało się, że co najmniej 90 % Polek narzeka na swój wygląd (m.in. nadprogramowe kilogramy, zmarszczki, rozmiar/kształt piersi, pośladków). Według tych samych badań jedynie 5 % ankietowanych w pełni akceptuje swoje ciało i dobrze czuje się nago.

Poczucie własnej wartości a zadowolenie z życia – Psycholog Online

Poczucie własnej wartości u kobiet jest wynikiem doświadczeń, wychowania, norm kulturowych, przekonania o świecie i nas samych, poczuciem sprawczości czy atrakcyjności.

Poczucie własnej wartości, czyli sposób w jaki się widzimy i oceniamy wpływa na wiele codziennych decyzji, między innymi to, jaką pracę wybieramy, z kim się wiążemy, jakich aktywności się podejmujemy czy tez jak czujemy się w relacjach społecznych.

W przypadku kobiet niezwykle ważna jest relacja z własnym ciałem. Jak się widzimy w lustrze? Jak ze sobą rozmawiamy? Czy lubimy siebie, czy odpowiednio pielęgnujemy? Czy poświęcamy wystarczająco uwagi? Czy lubimy swoje ciało: piersi, usta, brzuch, uda, dłonie, stopy? Czy jesteśmy dla siebie czułe, troskliwe, wyrozumiałe?

To, w jaki sposób myślimy o sobie wpływa na wiele obszarów codziennego życia: rodzina, praca, relacje, związki, podejmowane aktywności. Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że kobieta żyje poniżej swoich możliwości, nie podejmuje wyzwań, boi się, że im nie podoła, nie wierzy w siebie. Kobiety z wysoką samooceną są bardziej wytrwale w swoich przedsięwzięciach, są odporne na niepowodzenia i dążą do progresu.

Jak kompleksy wpływają na nasze życie? – Psycholog Online

Kompleksy towarzyszą nam od wczesnego dzieciństwa. Najpierw z podziwem patrzymy na dorosłych: starszych, większych, silniejszych. Potem obserwujemy dzieci – które z nich mają ładniejsze zabawki, ciekawsze ubranka. Podział na „lepszych” i „gorszych” zaczynamy już na starcie budowania relacji społecznych.

Dziewczynki w wieku dojrzewania obserwują zmiany w swoim ciele. Nie zawsze są zadowolone z wyglądu, presja środowiska, której się poddają sprawia, że wpadają w kompleksy. Nie zawsze mają z kim podzielić się swoimi spostrzeżeniami, wątpliwościami co prowadzi do pogłębienia trudności.

Kompleksy sprawiają, że czujemy dyskomfort, niepokój, wstyd, lęk, strach. Frustracja, niezadowolenie z wyglądu, ze swoich dokonań, z siebie blokuje pozytywne relacje z innymi i harmonijny rozwój.

Niskie poczucie własnej wartości sprawia, że kobiety żyją poniżej swoich możliwości, nie podejmują wyzwań, nie wierzą w siebie. Kobiety z wysoką samooceną są wytrwale w swoich przedsięwzięciach, odporne na niepowodzenia i dążą do progresu.

Czy duży biust wpływa na powodzenie u mężczyzn?

Psycholog Leszek Melibruda, w komentarzu do sondażu przeprowadzonego przez miesięcznik „Charaktery”, podaje przykład badań wykazujących, że mężczyźni odruchowo dążą do kontaktu z kobietami, które natura obdarzyła dużym biustem, chętniej też udzielają im pomocy.

Przytacza eksperyment trwający 12 tygodni. W nocnym lokalu obserwowano zachowanie mężczyzn wobec 1 kobiety. Kobieta ta zawsze była ta sama, jednak zmieniała się w jednym miejscu – przy pomocy lateksowych wkładek manipulowano rozmiarem jej biustu.

Gdy ich nie używała, była zapraszana do tańca przeciętnie przez 13 mężczyzn w ciągu nocnej zabawy. Gdy jej biust powiększał się do rozmiaru B, chętnych do tańca z nią było 19 mężczyzn. Kiedy kobieta ta pojawiała się w lokalu z biustem w rozmiarze C, tańczyło z nią średnio 44 mężczyzn i nie mogła się opędzić od adoratorów.

Posiadaczki niewielkich piersi mogłyby się przejąć wynikiem tego eksperymentu – faktycznie, im większy biust, tym większe powodzenie u płci przeciwnej. Z drugiej strony – czy chciałabyś, żeby mężczyźni „lecieli” na Ciebie tylko ze względu na Twój biust?

Pytanie: na czym Tobie zależy? Czy chcesz znaleźć mężczyznę swojego życia, który będzie Cię kochał i akceptował taką, jaka jesteś oraz z którym będzie możliwe stworzenie stałego związku, czy też pragniesz być seksbombą, która podbija rzeszę męskich serc?

Zauważ, że kobieta z eksperymentu, kiedy jej biust był w normalnym dla niej rozmiarze A – była zapraszana do tańca średnio przez 13 mężczyzn. To naprawdę dużo jak na jeden wieczór. Tak wielu mężczyzn zobaczyło w niej coś pociągającego, zachęcającego do kontaktu.

Zachęcam do stworzenia swojej definicji poczucia własnej wartości. Warto zadać sobie kilka pytań: Po czym poznaję, że mam wysokie  poczucie własnej wartości? Jak mój wygląd wpływa na poczucie własnej wartości? Czy pragnę zmian?

Atrakcyjny wygląd – Psycholog Online

Kompleksy wpływają na nasze życie ale są sposoby aby się ich pozbyć. W przypadku kobiecych piersi, które są niezwykłe (jako atrybut piękna, macierzyństwa, seksualności) mamy wachlarz możliwości. Dla jednych będą to masaże, szczotkowanie, nawilżanie dla innych operacja zmiany wielkości/kształtu biustu.

Kobieca natura jest niezwykła, przepełniona nowymi doświadczeniami. Każdy człowiek uczy się poprzez doświadczenie, a kobiety lubią zmiany, szczególnie te, które dotyczą wyglądu zewnętrznego.

Poczucie własnej wartości ulega zmianie. Niektóre doświadczenia mogą szybko je obniżyć jednak warto pamiętać, że są sposoby pozwalające wypracować poczucie własnej wartości.

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, z uważnością i profesjonalizmem. Z pewnością trzeba sobie pozwalać na przyjemności, swobodę i radość. Poczuć zadowolenie i harmonię ze sobą i swoim ciałem.

Atrakcyjny wygląd nie zależy tylko od jednej cechy kobiecego ciała. Dlatego staraj się nie myśleć źle o jakiejkolwiek części Twojego ciała. Ciesz się tym, co jest w Tobie ładne i podkreślaj to. Bądź pewna swojego uroku. Bądź sobą – wyglądaj i zachowuj się w naturalny dla siebie sposób. Na pewno zachwycisz sobą niejedną osobę.

Trzeba poznać swoje mocne strony, nauczyć się szacunku do siebie, wydobyć własne zasoby i z nich korzystać. Warto korzystać ze wsparcia profesjonalistów: psycholog, mentor, lekarz, life coach.

Zachęcam do stworzenia swojej definicji poczucia własnej wartości. Warto zadać sobie kilka pytań: Co dla mnie znaczy poczucie własnej wartości?, W jakim celu mam mieć wysokie poczucie własnej wartości?, Co to zmieni w moim życiu?, Po czym poznaję, że mam mocne poczucie własnej wartości? Jak wygląd wpływa na poczucie własnej wartości? Dlaczego pragnę zmian?

Rozwijając czy wzmacniając pozytywny i adekwatny obraz siebie, warto myśleć o tym jak o budowaniu narzędzia pomagającego w satysfakcjonującym życiu, a nie łataniu deficytów. Zachęcam do odkrywania i rozwijania swoich zasobów.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA