Regularność terapii online

utworzone przez | Lis 23, 2018

Podejmować się terapię czy nie? Decyzja zazwyczaj zapada po odbyciu pierwszych konsultacji. Jest to wspólna ustalenie Klienta i Terapeuty. Bardzo często decyzji tej towarzysza obawy i lęki ze strony Klienta: jak to będzie? jak długo taka terapia może potrwać? czy to jest dla mnie odpowiedni Terapeuta? czy mogę tej osobie zaufać?

Są to naturalne dylematy, o których można śmiało rozmawiać z Terapeutą. Decyzja o podjęciu regularnej współpracy zarówno może uspokajać Klienta jak i niepokoić. Często na pierwszym planie stoją obawy związane z kosztami terapii i możliwościami pogodzenia jej z innymi zajęciami w codziennym grafiku i obowiązkach.

Kiedy te dylematy zostaną rozwiązane, wychodzą spod nich kolejne: lęki przed zobowiązaniem długoterminowym uruchomiają obawy co może wyniknąć z przedsięwzięcia jakim jest podjęcie terapii. Zazwyczaj Terapeuta mówi o regularności spotkań. Wtedy częstą pierwszą reakcją pacjenta (nawet jeśli bardzo potrzebuje terapii i jest na nią zdecydowany) jest obawa przed tym, czy poradzi sobie z takim wyzwaniem.

Po co regularność? – psycholog online

Terapia, żeby móc zapewnić bezpieczne i przewidywalne środowisko potrzebuje swojej “ramy”. Tak jak obraz bez ramy, może się rozmywać i nie wiadomo gdzie się kończy i gdzie zaczyna, tak terapia potrzebuje swoich wytycznych czasowych. Dzięki nim Klient wie ile ma czasu, np. wiedząc ile czasu trwa jego sesja wie czy poruszać dany wątek pod koniec sesji, czy zostawić już na kolejną. To daje poczucie przewidywalności – i dzięki temu – bezpieczeństwa.

Podobnie jest z rezerwacją czasu . Terapeuta rezerwuje swój czas – w swoim grafiku – i dana godzina staje się godziną tylko tego konkretnego Klienta, i niczyją inną. Podczas takiej godziny Terapeuta nie przyjmuje innych Klientow o danej porze, nawet jeśli Klient nie pojawi się czy się spóźni. Ta zasada jest pomocna i daje Klientowi poczucie, że Terapeuta jest tylko dla niego o jego godzinie i że to jest jego miejsce.

Klient ma poczucie bezpieczeństwa, że Terapeuta jest stałą osobą i czeka na niego, bez względu na to co się stanie. Czasem dużą wartością jest posiadanie czegoś pewnego w życiu, czego można się przytrzymać. Wielu Klientom daje to poczucie bezpieczenstwa i komfortu. Po skończonej sesji czuja sie wzmocnieni i zrozumiani przez Terapeutę.

Sesje online a regularność terapii

Podczas sesji online używamy program Skype, dzięki któremu słyszymy sie i widzimy na ekranach monitorów. Sesje online przeznaczone sa przede wszystkim dla osób, które mają utrudniony dostęp do pomocy psychologicznej w miejscu, w którym mieszkają, na przykład mieszkają za granicą, a chciałyby skorzystać z terapii po polsku.

Pomoc psychologa przez Internet jest możliwością dla osób, którym dojazd do gabinetu zajmuje zbyt dużo czasu lub które potrzebują większej elastyczności w planowaniu sesji (np. mają jedynie czas późnym wieczorem lub rano). Sesje online przez Internet sa nowatorskskim rodzajem leczenia. Klienci po jednym, dwóch spotkaniach oswaja się z takową formą i korzystaja z sesji online w równie efektywny sposób jak z kontaktu „na żywo”.

W dobie Internetu pojawiaja sie nowe możliwości. Z relacji moich Klientów wynika, że zauważają postęp w terapii przez Internet tak jak podczas spotkań osobistych. Najważniejsze jest, tak jak i w przypadku każdej interwencji psychologicznej utworzenie relacji pomiędzy Klientem i Psychologiem, według badań to właśnie relacja jest czynnikiem leczącym a nie nurt psychologiczny.

Komfort i skuteczność sesji online

Podczas sesji online inspiruję się psychologią humanistyczną. Według tego nurtu ważne jest, aby odkryć prawdziwe i indywidualne Ja, co staje się możliwe, dzięki autentycznej relacji z Psychologiem i jego bezwarunkowej akceptacji. Istotny jest dla mnie komfort i poczucie bezpieczeństwa Klienta.

W trakcie sesji skupiam się wraz z Klientem na odkrywaniu pozytywnych aspektów jego osobowości, wzmacniamy prawdziwe Ja i określamy potrzeby. Pracujemy nad rozwijaniem potencjału Klienta i świadomością zasobów, zarówno psychicznych, jak i fizycznych czy społecznych, tak aby w rezultacie podazal wlasna droga i podejmowal świadome decyzje.

Jeśli Klient jest w trudnym momencie życia i potrzebuje wsparcia, wspólnie poszukujemy szerszej perspektywy postrzegania i zrozumienia aby poradzic sobie z trudnościami. Wspieram w znalezieniu rozwiązań, ktore prowadzą do utrzymania świadomego, radosnego i sensownego życia.

Wierzę, że wszystkie problemy i trudności mogą służyć rozwojowi człowieka. Nie da się ich uniknąć ale można nauczyć się dzięki nim wzrastać. Koncentruję się na potencjale i mocnych stronach Klientów oraz na skutecznych i twórczych rozwiązaniach.

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA