Słomiany zapał

utworzone przez | Lis 21, 2018

Jak to się dzieje, że w jednej chwili mamy ogromne chęci zmiany siebie, chcemy wdrożyć zmiany, mówimy sobie: od jutra wstaję o 6, zacznę biegać, nie jem słodyczy, uczę się angielskiego, zapiszę się na fitness, rzucę palenie, będę medytować. Za jakiś czas nasze siły znacznie opadają i mówimy sobie: to nie dla mnie, mam pilniejsze sprawy, może następnym razem.

Jak to możliwe, że taki schemat powtarza się nie raz, nie dwa razy, ale kilka, lub nawet kilkanaście razy – przy każdej nowej pasji, przy każdym nowym celu? Słomiany zapał to interesujące zjawisko. Mamy dwie przeciwstawne części osobowości: jedna pełna energii i zapału, a druga obojętna lub wręcz niechętna do robienia czegokolwiek. Jedna chce aż za bardzo a druga ciągnie w przeciwną stronę.

Prokrastynacja – psycholog online

Słomiany zapał często funkcjonuje w naszej psychice właśnie jako taki wewnętrzny konflikt. Jest w nas coś, co tak bardzo by chciało osiągać i doprowadzać rzeczy do końca i jednocześnie jest coś, co od tego stroni. Kluczem do uwolnienia się od tego ciągle wracającego wzorca behawioralnego jest przyjrzenie się tej części nas, która sabotuje nasze działania.

Skąd strach przed ukończeniem projektu? Skąd lęk przed osiągnięciem sukcesu? Co nas powstrzymuje przed pełnym zaangażowaniem w nową pasję? Zastanawialiście się kiedyś nad tym? Powodów takiego autosabotażu może być wiele.

Kluczem do uwolnienia się od tego ciągle wracającego wzorca behawioralnego jest przyjrzenie się tej części nas, która sabotuje nasze działania.

Słomiany zapał można bowiem potraktować jako mechanizm obronny, który może chronić nas przed najróżniejszymi rzeczami:
- przed odpowiedzialnością idącą za sukcesami, które mogą się wydarzyć;
- przed koniecznością zmiany myślenia o sobie, gdy jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia o sobie jako o kimś zwyczajnym, przeciętnym, leniwym;
- przed podjęciem błędnej decyzji co do kierunku, który obierzemy (jeśli mamy poczucie, że nie będzie już odwrotu);
- przed dużą ilością pracy, która może czekać nas na dalszym etapie naszej kariery;

Jak widzimy, słomiany zapał pełni ważną rolę. Często jest nam po prostu... konieczny. Uświadomienie sobie jego roli w Twoim życiu może być ważnym krokiem na drodze do uwolnienia się od niego. Zastanów się, możliwe, że odkryjesz coś, czego do tej pory nie byłeś świadomy.

Co ciekawe, w niektórych przypadkach słomiany zapał może być istotną strategią na zbalansowanie takiej części nas, która nakłada na nas przesadną presję na działanie i angażowanie się w mnóstwo różnych projektów. Warto czasem poobserwować tą przesadnie aktywną część siebie. Jak jest z Tobą? Jakie masz korzyści z tego, że powstrzymujesz się od działania?

Słomiany zapał - jak wzmocnić siłę woli

Z drugiej strony mamy sytuację, w której jesteśmy absolutnie przekonani do słuszności podjętych decyzji. Wiemy, że szukanie nowej pracy, rozwijanie pasji jest nam absolutnie potrzebne do szczęścia. Zdajemy sbie sprawe, że sport: pływanie, joga, tenis znacznie poprawią nasza kondycję. Jak się zmotywować? Bądź uczciwy. Wobec siebie!

Albowiem życiowy sukces zależy od tego, w jakim stopniu dotrzymujesz składanych sobie obietnic. Wielu ludzi, jako pierwsze łamie obietnice składane właśnie sobie samym. Nie dołączaj do nich. Przypomnij sobie rzeczy, które chciałeś zrobić ale ich nie zrobiłeś. Panować nad emocjami? Regularnie ćwiczyć? Wdrożyć nową pasję: malowanie, napisanie książki, nauka języka obcego? Kiedy będziesz gotowy, zacznij robić to co sobie obiecałeś i bądź w tym wytrwały. To pewna droga do osiągnięcia sukcesu.

Życiowy sukces zależy od tego, w jakim stopniu dotrzymujesz składanych sobie obietnic.

Motywacja - Psycholog Online

Na pewno na drodze realizacji celu będziesz miał dni kiedy przyjdą Ci do głowy myśli: ja się do tego nie nadaję, to nie dla mnie, wolę poleżeć przed telewizorem i zjeść chipsy z czekoladą, lepiej będzie jak nie będę się wychylał, inni mają łatwiej. Złap ten moment. Zaobserwuj swoje myśli. To jest ten decydujący moment od którego zależy powodzenie przedsięwzięcia.

I najważniejsze w tym momencie: zrób cokolwiek związanego z projektem, który chcesz zrealizować. Cokolwiek! Pozwól sobie na zwolnienie tempa. Nie od razu Kraków zbudowali! Cierpliwie, małymi krokami osiągniesz sukces. Możesz poprosić o wsparcie bliskie Ci osoby lub zdecydować się na profesjonalistę, psychologa.

W dobie internetu wybór psychologa jest ułatwiony, komfortową opcją jest psycholog online, bezpiecznie, w domowym zaciszu bez nadmiernego stresu. Warto rozpocząć zmianę świata od siebie. Ty jesteś centrum swojego świata. Pamiętaj, że dobry kierunek jest ważniejszy od szybkości.

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA