Szczęście w parze

utworzone przez | sty 30, 2019 | Uncategorized

Chcesz aby Twój związek był szczęśliwy? Jak dbać o szczęście w związku? Wiadomo, że relacje partnerskie bywają trudne dlatego warto wiedzieć jak zadbać o szczęście w związku. Po pierwsze: działaj! Zacznij nad tym pracować. Szczęście w związku jest najważniejsze. Zobacz, jak stworzyć świadomy związek.

Dlaczego tworzymy związki? – psycholog online

Według kilku teorii, przyczyny, dla których ludzie wchodzą w bliskie relacje z innymi, mogą być różne. Odmienne pod pewnymi względami hipotezy łączy jeden wniosek: celem tworzenia głębokich więzi między partnerami jest uzyskanie poczucia bezpieczeństwa i stabilności, co jest bardzo ważnym warunkiem, niezbędnym do wspólnego wychowywania potomstwa.

Związki z perspektywy psychologicznej

Psycholodzy społeczni uważają, że za tworzenie związków odpowiada perspektywa emocjonalna, według której do powstawania przywiązania i miłości potrzebne są trzy elementy: intymność, namiętność i zaangażowanie. Pojawiają się one z odmiennym nasileniem na różnych etapach znajomości, kierując rozwojem relacji damsko-męskiej.

Związki z perspektywy ewolucyjnej

Perspektywa ewolucyjna mówi o roli pierwotnego instynktu podczas wyboru partnera oraz budowaniu z nim związku. Cel miłości w tej perspektywie sprowadza się do założenia rodziny. Mężczyźni i kobiety poszukują więc takich towarzyszy, którzy mają największą szansę na przekazanie dzieciom zdrowych genów.

Związki z perspektywy biologicznej

Przyczyny powstawania bliskich związków mają swoje źródła również w teoriach biologicznych. Według tych hipotez za uczucia, którymi ludzie darzą siebie nawzajem, odpowiadają neuroprzekaźniki wytwarzane w mózgu takie jak dopamina oraz serotonina, a także tzw. hormony miłości np. oksytocyna.

6 kroków jak dbać o szczęście w związku – psycholog online

Jako Psycholog i specjalista do spraw relacji uważam, że rozwiązanie większości problemów zazwyczaj mamy w zasięgu ręki. Dlatego jeśli nawet uważamy, że nasze życie uczuciowe nie jest najlepsze, możemy to zmienić. Należy zadać sobie pytania: Czym dla mnie jest miłość? Czy rządzą nami ograniczające przekonania? Czy powinnam wzmocnić swoją samoocenę? Jak osiągnąć harmonię? Jak utrzymać wartościową więź?

Wiele zostało powiedziane i napisane o radzeniu sobie z konfliktami w związkach. Co jednak, kiedy mimo szczerych przeprosin za błędy, mimo bycia empatycznym, mówienia o swoich uczuciach i wyciągania wniosków po kłótni, wraca dobrze znany nam schemat, czyli jest „po staremu“? Konsekwencją tego mogą być nawracające konflikty. Należy umówić się na zmiany.

Czym dla mnie jest miłość? Jak osiągnąć harmonię? Jak utrzymać wartościową więź?

Augustus Napier, psychoterapeuta małżeński, proponuje sprawdzenie, czy spełniamy ważne warunki na drodze do zmiany. Te ważne zasady to:

1. Szczera chęć zmiany. Warto sprawdzić, jaką rolę pełni w naszym związkowym życiu konflikt – może powinniśmy poszukać lepszych sposobów na uzyskiwanie korzyści, których dostarczały nam kłótnie. Być może któraś strona wywołuje kłótnie, bo chce być dostrzegana w związku? Jeśli tak, to jak inaczej można zadbać o to, aby zostać dostrzeżonym przez partnera?
2. Umowa dotycząca obydwu stron. To nie jest tak, że żony zmieniają zachowania mężów, a mężowie żon. Bardziej chodzi o to, aby żona miała pomysł jak się zmienić, aby było lepiej w związku i mąż wiedział, co może zrobić ze swojej strony, aby wprowadzić pożądane zmiany.
3. Jasne cele. Jak w przypadku każdego planu, warto precyzyjnie i konkretnie określić cele. Najlepiej opisać je w kategorii zachowań np. wspólne wieczory, wyjście na kolacje, celebrowanie specjalnych okazji.
4. Zadbanie o czas i przestrzeń na wprowadzanie zmian – staramy się nie przypominać i nie naciskać. Warto zaufać, że obydwu stronom zależy na wspólnym celu.
5. Sprawdzanie postępów – najlepiej przyglądać się samemu sobie. Można odpowiedzieć sobie na pytanie: „Jak często inicjowałem rozmowy w naszym związku w tym tygodniu?“, „jak często przez weekend udawało mi się powstrzymać się od upominania mojego męża?“
6. Wytrwałość. Zmieniamy swoje zachowanie, nawet jeśli uważamy, że partner nie zmienia swojego. Często mamy mylne wrażenie, że nasze zachowania są konsekwencją zachować po drugiej stronie. Warto poszukać swojej niezależności w podejmowaniu decyzji, co możemy zrobić dla związku.

Szczęście jest w Tobie - psycholog online

W dbaniu o szczęśliwy związek, pomocne są konsekwencja, wzięcie odpowiedzialności za siebie i swoje zachowania, pozytywne reakcje emocjonalne na potrzeby drugiej osoby. Jeśli chcesz, aby Twój związek był lepszy, zdrowszy, szczęśliwszy zawsze zaczynaj od siebie. Jest to jedna z najważniejszych rzeczy, w kontekście tworzenia szczęśliwego związku.

Na początku może pojawić się pewien wewnętrzny opór, który stara Ci się przekazać, że „jak to, dlaczego to ja mam się zmieniać, przecież ja jestem w porządku”. Oczywiście jak najbardziej, jesteś w porządku, jednocześnie musisz zdać sobie sprawę z tego, że jakakolwiek próba zmiany Twojego partnera tak czy inaczej skończy się porażką.

Pozwól swojemu partnerowi być sobą, a podarujesz mu najlepszy prezent na świecie. Jeśli chcesz z nim żyć lepiej i szczęśliwiej popracuj nad swoimi przekonaniami, zachowaniami, emocjami i oczekiwaniami. Gwarantuję Ci, że odkryjesz w sobie bardzo dużo rzeczy, które utrudniają Ci tworzenie prawdziwego związku.

Przestań czekać na zbawienie z zewnątrz. Każdy Twój związek jest w Tobie. Twój partner jest dla Ciebie lustrem, w którym widzisz siebie. Za każdym razem gdy odczuwasz w stosunku do niego negatywne emocje uczysz się czegoś o sobie. Gdy zabierzesz się za rozwój związku pracując najpierw ze sobą, mogą mieć miejsce dwie sytuacje.

Pierwsza opcja jest taka, że Ty się zmienisz na lepsze, a Twój partner nie. Jaki jest wynik tego wariantu? Lepszy związek. Ty będziesz lepszym partnerem, będziesz lepiej rozumieć drugą osobę, będziesz się lepiej komunikować. Jednak bardziej prawdopodobna jest druga opcja. Twój partner zauważy Twoje starania, Twoją zmianę i podąży za Tobą. Zacznie się zmieniać, widząc jak Ty to robisz!

Jeśli Ty przestaniesz się obrażać na partnera o byle co, on też przestanie to robić. Jeśli Ty przestaniesz na niego narzekać, on też przestanie. Jeśli zaczniesz go słuchać, on też to uczyni. Bądź więc tym, który zacznie proces zmian! Stań się źródłem rozwoju swojego związku. Stań się przykładem dla swojego partnera. Zacznij od siebie a szybko otrzymasz efekty.

Każda z osób musi uświadomić sobie, że jest kreatorem tego co się w życiu dzieje.

Terapia par - psycholog online

Zgłaszają się do mnie pary, które mają problemy przez zaburzoną komunikację. Co to oznacza? Trudno im otwarcie porozmawiać o wzajemnych oczekiwaniach i uczuciach. Nie słuchają siebie nawzajem. Nie potrafią zaakceptować tego, że każdy jest inny, i uparcie próbują dopasować Partnera do siebie.

Kiedy po kilku próbach zażegnania kryzysu nie udaje się dojść do porozumienia pary często trafiają do mnie. Najlepiej spotkać się na terapii dla par wtedy, kiedy jeszcze chce się walczyć o związek, jednocześnie odczuwa się bezsilność, nie wiadomo, co można jeszcze zrobić, żeby zmienić sytuację w związku.

Terapia pozwala przebudować związek, uzdrowić relacje między Partnerami. Daje korzyści zarówno indywidualne – pozwala lepiej poznać siebie, swoje potrzeby, dążenia, oczekiwania wobec Partnera – jak i dla pary – poprawia styl komunikacji, pomaga wyjaśnić nieporozumienia, reakcje, znaleźć kompromisy i drogi wyjścia z trudnych sytuacji.

Psycholog pomaga w lepszym zrozumieniu siebie nawzajem. Osobie z zewnątrz łatwiej jest zobaczyć, gdzie naprawdę tkwi problem. Tym, co przyśpiesza proces pozytywnych zmian, jest motywacja pary do pracy nad związkiem – gotowość do zmiany i skonfrontowania się z problemami. Każda z osób musi uświadomić sobie, że jest kreatorem tego co się w życiu dzieje.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA