Toksyczny związek

utworzone przez | mar 6, 2018 | Uncategorized

Toksyczna osoba to ktoś potrafiący zepsuć Ci humor, rozzłościć Cię, sprawić, że będziesz czuć się zużyty, bezsilny, mało znaczący czy zażenowany. Dr Lillian Glass, znana w USA specjalistka w dziedzinie komunikacji międzyludzkiej napisała na ten temat książkę pt. „Toksyczni Ludzie”. Zwykle jednak większość osób nie potrafi rozpoznać, że ich związek jest toksyczny, czują tylko, że coś jest nie tak.

Jak poznać toksyczny związek? Sygnały mogące na to wskazywać:

 1. Twój Partner znieważa Cię w towarzystwie innych osób lub prywatnie.
 2. Mówi Ci, że Cię kocha, jednak jego zachowanie świadczy o czymś innym.
 3. Nie chce, abyś spotykała się lub rozmawiała z rodziną lub przyjaciółmi.
 4. Twój Partner jest zazdrosny o to, że dużo czasu spędzasz z Waszymi dziećmi.
 5. Często pojawia się niespodziewanie w Twojej pracy lub czyta Twoje maile.
 6. Często do Ciebie dzwoni i wypytuje co robisz.
 7. Często płaczesz i masz depresję z powodu swojego związku.
 8. Twój partner mówi Ci, że wszystko będzie dobrze a Wasz związek będzie wspaniały jak tylko Ty się poprawisz.
 9. Twój Partner chce abyś zależała od niego.
 10. Twój Partner robi dla Ciebie różne rzeczy jednak zawsze później daje Ci do zrozumienia, że jesteś mu zobowiązana.
 11. Twoje myśli, słowa, poglądy czy osiągnięcia są przez niego pomniejszane i dewaluowane.
 12. Nie wiesz kim bez niego byłabyś i jak byś sobie poradziła.
 13. Twoi przyjaciele i rodzina nie lubią twojego Partnera i twierdzą, że nie jest dla Ciebie odpowiedni.
 14. Zmieniłaś się po to aby lepiej dopasować się do swojego Partnera.
 15. Zawsze chodzisz tam, gdzie podoba się Twojemu Partnerowi (określone sklepy, kina, kluby, koncerty).
 16. Twój Partner sprawia, że się boisz lub czujesz zagrożona, jednak nie mówisz mu o tym aby go nie rozzłościć.
 17. Czujesz, że nie masz kontroli nas swoim życiem.
 18.  Twoja samoocena jest niższa od kiedy jesteś ze swoim partnerem.
 19.  Myślisz, że tylko do Twoich obowiązków należy dbanie o Wasz związek.
 20.  Pewne rzeczy dotyczące Twojego związku trzymasz w tajemnicy przed ludźmi, którzy Cię kochają ponieważ boisz się, że oni tego nie zrozumieją.
 21.  Twój Partner sprawia, że czujesz się nieatrakcyjna lub głupia.
 22.  Twój Partner zarzuca Ci filtrowanie z innymi, romans czy zdradę. Jest zawsze zazdrosny.
 23.  Może być dla Ciebie naprawdę kochany i słodki przez kilka minut a za chwilę staje się okropny.
 24.  Twój Partner jest bardzo słodki i kochający wówczas, gdy myśli, że zamierzasz od niego odejść lub wówczas gdy przejdzie mu już wybuch złości i agresji skierowanej przeciwko Tobie.
 25.  Nie pamiętasz już kiedy czułaś się szczęśliwa przez kilka kolejnych dni z rzędu.
Toksyczna relacja jest wynikiem zachowania i postępowania dwóch osób.
Studenci psychologii bardzo dobrze znają ten efekt gdy czytają opisy zaburzeń psychicznych z podręczników diagnostycznych i odnajdują siebie w każdym. Na tej zasadzie każdą relację w pewnych okolicznościach można uznać za toksyczną. Dlatego należy być uważnym.

Podstawą związków jest zaufanie, nawiązywanie pozytywnych relacji, czerpanie przyjemności ze spędzanego wspólnie czasu, bliskość, zrozumienie. Zdarza się jednak, że jeden z Partnerów bądź oboje żyją w ciągłym kłamstwie, kłócą się, kontrolują nawzajem, manipulują swoimi uczuciami czy są despotyczni. Takie relacje zaliczamy do toksycznych, gdyż wpływają negatywnie na nasze zdrowie psychiczne i emocjonalne. Są osoby dla których życie w toksycznym związku jest przymusem (uzależnienie emocjonalne)  dla innych dramatem (gdy Partner nie chce od nich odejść bądź sami nie są gotowi na ten krok).

Toksyczna relacja jest wynikiem zachowania i postępowania dwóch osób. Początkowo, gdy dwie osoby zakochują się w sobie, nie widzą i nie chcą widzieć wad Partnera (jego dziwnych, niezrozumiałych zachowań czy wahań emocji), z czasem ulegają one nasileniu i nie jesteśmy w stanie ich tolerować oraz przebywać z taką osobą. Kłamstwa, manipulacje, uzależnienie emocjonalne, agresja psychiczna i agresja fizyczna, złośliwości, chęć postawienia na swoim, brak komunikacji i zrozumienia, unikanie szczerych rozmów prowadzą do toksycznych relacji.

Kiedy człowiek żyje z osobą, która wytwarza w niewyobrażalnych ilościach te czynniki pojawia się ogromny stres, wewnętrzne napięcie, lęki, przeciążenie układu nerwowego, pojawiają się bóle głowy, mogą występować zaburzenia układu pokarmowego, zaburzenia rytmu serca, choroby skóry, suchość w oczach, problemy ze skórą, problemy z układem oddechowym.

Osoba niezorientowana, która zwiąże się z takim człowiekiem bardzo szybko zostanie wciągnięta w ten sam mechanizm, nawet się nie obejrzy jak jej życie, psychika, przeżywanie będzie podporządkowane toksycznej osobie. Osoba wchodzi we współuzależnienie od chwiejnych emocji, niestabilnej sytuacji, tworzy się karuzela wzlotów i upadków. Jeżeli czegoś takiego doświadczyliśmy we własnym domu rodzinnym to ciężko jest w tym co się dzieje w związku rozeznać, zadbać o siebie.

Relacja z taką osobą to ogromne obciążenie, napięcie powoduje, że skupiasz się tylko na niej, przestajesz mieć własne życie, odkładasz na bok pasje, zainteresowania, przestajesz dbać o siebie o swój wygląd, tracisz kontakty ze znajomymi. Świat kręci się wokół osoby, z którą jesteś w związku. Mogą pojawić się zaburzenia depresyjne, lękowe, zaburzenia odżywiania. Szczególnie dominujący jest lęk przed samotnością oraz niskie poczucie własnej wartości.

W 2009 roku przeprowadzono badania na Uniwersytecie w Utah, które pokazały, że kobiety tkwiące w trudnych relacjach są bardziej narażone na depresję, mają większe ryzyko otyłości oraz objawy, które mogą prowadzić do wystąpienia cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i udaru mózgu. Wg badań z 2017 r. opublikowanych w Journal of Epidemiology pary, które negatywnie oceniają swój związek, mają problemy z pamięcią i procesami poznawczymi. Kolejne badania z Michigan State University wykazały, że partnerzy tkwiący w toksycznych małżeństwach, szczególnie kobiety, są bardziej narażone na wystąpienie chorób serca niż szczęśliwi małżonkowie. U tego typu par znacznie częściej można zaobserwować klasyczne objawy depresji, a także niepokój i rozdrażnienie w stresowych sytuacjach. Co ciekawe, skarżą się też częściej na dolegliwości somatyczne, takiej jak bóle i katar.

Musisz uwierzyć, że nie żyjesz po to aby cierpieć ale po to by kochać i być kochaną oraz cieszyć się pięknym życiem. 
Osoba, która nie kocha siebie będzie czuła lęk i szukała odrobiny miłości nawet w najbardziej skrajnym związku. Najważniejsze dla takiej osoby jest zadbanie o siebie, o swoją samoocenę, wzmocnienie poczucie własnej wartości, pokochanie siebie. Wyzwolisz się podwyższając swoją samoocenę, nabierając pewności, że jesteś wartościową, wspaniałą osobą. Musisz uwierzyć, że nie żyjesz po to aby cierpieć ale po to by kochać i być kochaną oraz cieszyć się pięknym życiem. 

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA