Wielkanoc – jak dodać sobie energii?

utworzone przez | Mar 24, 2021

Przyroda nastraja nas optymistycznie, nadeszła wiosna, zbliża się Wielkanoc. Jest to czas kiedy dobrze byłoby zatrzymać się, zwolnić obroty, wypocząć. Jednak bardzo często dajemy ponieść się stresującym przygotowaniom świątecznym. Jak zaplanować święta aby dodały nam energii, wigoru i radości? Jak zadbać o doskonałe samopoczucie i wzmocnić relacje z bliskimi?

1. Odpuść sobie

Pomyśl, czy naprawdę musisz mieć najczystsze okna w okolicy i pisanki jak z katalogu? Jeśli czujesz, że z czymś nie zdążysz albo coś Cię przerasta daruj to sobie. Przymus jest wrogiem dobrego nastroju a święta mają być miłe.

Nie zamęczaj swoich najbliższych – jeśli mąż odkurzył dywan, nie zbieraj z niego paproszków. Postępując w ten sposób tracisz czas, siły i energię a rodzinie jest przykro. Doceniaj pomoc ze strony rodziny. Niech to będą radosne przygotowania.

2. Mierz siły na zamiary

Nawet jeśli każdego roku przyrządzasz pasztety, pieczesz mazurki, serniki i mnóstwo innych smakołyków, w tym roku wcale nie musisz tego robić. Zanim zabierzesz się za gotowanie zrób spis dań wielkanocnych, które chcesz przyrządzić i przyjrzyj się tej liście obiektywnie.

Przypomnij sobie ile jedzenia zazwyczaj zostaje po świętach. Postaw na potrawy, które wszystkim smakują. Może warto skorzystać z opcji zamawianego jedzenia na święta (catering)? Zapytaj bliskich co szczególnie lubią w tym czasie.

3. Panuj nad emocjami

W ferworze świątecznych przygotowań miejmy na uwadze to, że jedna niepotrzebna awantura może zepsuć atmosferę świątecznych dni. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to wspaniała okazja do spędzenia czasu z najbliższymi.

W myśl starego porzekadła: „Każdy jest kowalem własnego losu”, pamiętajmy, że sami tworzymy świąteczną atmosferę i jej jakość zależy głównie od nas. Bądźmy świadomi i uważni na to co się dzieje wokół nas.

Zadbaj o radosną atmosferę, pozwól sobie na przyjemności i zabawę. 

4. Postaw na atrakcyjność

Zadbaj o atmosferę w domu. Udekoruj stół wiosennymi kwiatami, zapal pachnące świece, dodaj ozdoby świąteczne. Zamiast przygotowywać tony jedzenia, skup się na wyeksponowaniu tego co przyrządziłaś.

Już sam widok pięknie podanego dania sprawia, że dopieszczamy zmysły i nabieramy apetytu.

5. Biesiaduj z przyjemnością

Jedzenie to ogromna przyjemność jednak pamiętaj, że trzeba je dozować. Mózg potrzebuje 20 minut, żeby odczytać informację żołądka, że jest pełny. Warto robić sobie przerwy pomiędzy kolejnymi daniami.

Ważne aby porozmawiać z bliskimi, zainteresować się ich sprawami, cieszyć rodzinną atmosferą. Idealnie byłoby wstawać od stołu z uczuciem lekkiego niedosytu.

6. Wyjdź na spacer

Aktywność fizyczna powoduje wydzielania endorfin, hormonów szczęścia. Ponadto przyśpiesza metabolizm i poprawia samopoczucie. Warto przekonać bliskich do wybrania się na spacer, zabawy z dziećmi lub innych aktywności, które lubicie (sex, gry, sport).

Rozkoszuj się świątecznym czasem, pamiętaj, że nadszedł czas aby odłożyć obowiązki i pozwolić sobie na zachcianki. Dłuższy dzień i związana z nim większa ilość naturalnego światła przekłada się na wzrost naszej aktywności. Zrelaksuj się!

Śmiech, dobry humor, radosne usposobienie świetnie rozładowują napięcia.

7. Śmiej się

Relacje z ludźmi mają kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia i kondycji psychicznej. Konflikty i napięcia mają zły wpływ na nasz umysł a ich nadmiar prowadzi do zaburzeń. Dobry humor, radosne usposobienie, śmiech świetnie rozładowują napięcia.

O terapeutycznej roli śmiechu napisał w 1979 r. Norman Cousins. Śmiech ma zbawienny wpływ na nasz organizm: poprawia odporność, pozwala nabrać dystansu, odkryć radość płynącą z serca, daje poczucie mocy i siły.

Dzięki otwartości na śmiech poprawia się nasze funkcjonowanie w świecie: szybciej nawiązujemy kontakty i współpracę, a swoim pozytywnym nastawieniem zarażamy i inspirujemy inne osoby.

KONTAKT

tel. +48 507 498 616

email: fraczkowskaanna@gmail.com

Badania naukowe wykazały, że najważniejszym czynnikiem w skuteczności leczenia jest decyzja Klienta.
Dzwoniąc, wysyłając maila dziś rozpoczynasz proces poprawy Twojego stanu zdrowia.

Do zobaczenia na Skype.

Serdecznie pozdrawiam
Anna Frączkowska

Anna Frączkowska - ZnanyLekarz.pl

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA