Wypalenie zawodowe – przyczyny, objawy, leczenie

utworzone przez | lip 15, 2020 | Uncategorized

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większą część ludzi. Często stawiane są nam wygórowane cele, stanowimy dla naszego pracodawcy tylko narzędzie do realizacji zadań, wyśrubowane oczekiwania stawiają nas pod murem konieczności pracy w nadgodzinach w sytuacji przewlekłego stresu.

Częściej jesteśmy sfrustrowani i rozgoryczeni oraz uważamy, że praca nie daje nam satysfakcji, nie identyfikujemy się z zadaniami codziennego dnia pracy, wiąże się to również z niecierpliwym oczekiwaniem na urlop oraz dni wolne od pracy.

Czym jest wypalenie zawodowe – Psycholog Online

Wypalenie zawodowe sprawia, że obowiązki zawodowe i praca męczą, prowadzą do wyczerpania oraz zniechęcenia. Pracownik nie odczuwa satysfakcji i pragnie odpoczynku. Wypalenie zawodowe to stan psychofizycznego zmęczenia organizmu, na który wpływ w znaczącej mierze ma długotrwały stres.

Wypalenie zawodowe – jak się objawia?

Wypalenie zawodowe objawia się zaburzeniami snu, wahaniami nastroju, bólami głowy i problemem z ciśnieniem tętniczym, odczuwamy także chroniczne zmęczenie, irytację, bezsilność, ciężej nam się z skoncentrować i wywiązać z powierzonych obowiązków.

Osoby, które odczuwają stan wypalenia zawodowego łatwiej się denerwują oraz mają mniej motywacji do działania. Często również rozluźnieniu ulegają relacje ze współpracownikami oraz otoczeniem zawodowym, a postawa pracownika jest obojętna.

Wypalenie zawodowe dotyka ludzi bez względu na wiek i płeć, częściej jednak podatne są osoby wrażliwe, o niskim poczuciu własnej wartości. Mówi się, że stan ten coraz częściej dotyka osoby rozpoczynające karierę zawodową.

Wypalenie zawodowe dotyka ludzi bez względu na wiek i płeć, częściej jednak podatne są osoby wrażliwe, o niskim poczuciu własnej wartości.

Leczenie wypalenia zawodowego – Psycholog Online

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu polega w dużej mierze na dbaniu o realizację własnych potrzeb, m.in. spotkania z przyjaciółmi, wyjście do kina, odpowiednia higiena snu, uprawianie aktywności fizycznej, przerwy w trakcie pracy, stawianie sobie celów i wyzwań możliwych do realizacji w określonym czasie, zaplanowanie urlopu. Dbanie o własne potrzeby to również zaspokajanie potrzeb organizmu do odpoczynku.

Kiedy jednak obserwujemy u siebie, swoich bliskich lub współpracowników objawy wypalenia zawodowego konieczna jest porada u specjalisty. Psycholog doradzi i zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązanie, aby stan wypalenia zawodowego był jak najmniej odczuwalny, a w dalszym leczeniu ustąpił.

W zależności od zaawansowania choroby oraz stanu chorego terapia może skupić się bezpośrednio na zdiagnozowanym problemie – wypaleniu zawodowym – lub rozpocząć od leczenia objawowego, takiego jak np. leczenia zaburzeń snu, które dodatkowo pogarszają samopoczucie oraz stan zdrowia.

Kiedy obserwujemy u siebie, swoich bliskich lub współpracowników objawy wypalenia zawodowego konieczna jest porada u specjalisty.

Skuteczne leczenie wypalenia zawodowego – Psycholog Online

W pracy Psychologa najważniejszy dla mnie jest Twój komfort. Obustronne zaangażowanie skutkuje pozytywnymi efektami pracy terapeutycznej i Twoim rozwojem. Jeżeli zależy Ci na profesjonalnej pomocy i wsparciu, gdy tylko zauważysz pierwsze niepokojące objawy koniecznie się ze mną skontaktuj!

Leczenie wypalenia zawodowego to jedna z moich specjalności. Bazując na sprawdzonych technikach terapeutycznych i indywidualnym podejściu do każdej osoby osiągamy bardzo dobre wyniki leczenia w relatywnie krótkim czasie.

Obok terapii ukierunkowanej na konkretny problem moim Klientom oferuję możliwość skorzystania z konsultacji diagnostycznych, których celem jest identyfikacja problemu. Warto bowiem pamiętać o tym, że okresowy spadek formy nie musi oznaczać wypalenia zawodowego.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA