Złość, co oznacza, jak skutecznie sobie poradzić?

utworzone przez | cze 10, 2019 | Uncategorized

Kiedy strach staje się niepokojem, pragnienie przeradza się w chciwość,
irytacja ustępuje złości, a złość nienawiści, przyjaźń zamienia się w zawiść,
miłość w obsesję, a przyjemność w uzależnienie,
to nasze emocje zaczynają obracać się przeciwko nam.
(J. LeDoux, Mózg emocjonalny)

Co takiego dzieje się w obrębie naszych emocji, że odczuwamy irytację, gniew, wściekłość oraz dlaczego się złościmy?

Zwykle złość postrzegamy jako niepotrzebną emocję, źle wpływającą na samopoczucie. Złość stawiamy na równi z kłopotem, frustracją, zaniedbaniem. Większość społeczeństwa odbiera złość jako negatywną emocje oraz utożsamia ją z charakterem osoby, która takie zachowanie przejawia, tym samym uważa taką osobę za złą i niepewną.

Złość najczęściej jest reakcją na zawahanie poczucia bezpieczeństwa i komfortu. Przejawiamy złość gdy jesteśmy zaniepokojeni daną sytuacją lub odczuwamy zagrożenie. Złość pojawia się również gdy pragniemy zakomunikować niespełnione potrzeby. Złość występuje u niektórych osób jako reakcja na stres. Rzadko kiedy złość kojarzona jest z miłymi wydarzeniami oraz takimi, które w sposób pozytywny wpływają na życie.

Złość najczęściej jest reakcją na zawahanie poczucia bezpieczeństwa i komfortu.

Czy złość jest szkodliwa? - psycholog online

Sama złość nie jest szkodliwa, jest wręcz potrzebna organizmowi, aby rozpoznać zagrożenie. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na sposób wyrażania złości. Mianowicie możemy mówić o sposobie wyrażania złości w sposób asertywny, agresywny lub pasywny.

Najbardziej konstruktywną metoda jest asertywność, czyli skoncentrowanie się na działaniach zmierzających do rozwiązania problemu, jednocześnie okazując szacunek drugiej stronie.

Najmniej skuteczna jest metoda agresywna, kiedy to siłą fizyczną lub atakiem słownym próbujemy przekazać drugiej osobie argumenty.

Natomiast metoda pasywna, polega na tłumieniu emocji i braku działań zmierzających do rozwiązania problemu.

Dzięki pomocy doświadczonego Psychologa osiągniesz sukces w drodze do zamierzonego celu.

Jak pomaga Psycholog online?

Nie lubimy się złościć m.in. dlatego, że złość odczuwana zbyt długo ma charakter toksyczny oraz wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie psychiczne. Gniew, wściekłość, frustracja, irytacja prowadzą również do odczuwania objawów fizycznych, takich jak ból brzucha, głowy, nudności i inne.

Jako Psycholog pomagam dorosłym, dzieciom, młodzieży w osiągnięciu spokoju i harmonii wewnętrznej. Jestem specjalistą, który rozpoznaje problem oraz pomagam przejść przez proces wprowadzanych zmian.

Zwracam uwagę i dostrzegam na jakie zachowania i objawy należy zwrócić szczególną uwagę, aby ponownie nie popaść w kryzys. Skutecznie i spokojnie wspólnie wprowadzamy zmiany. Dzięki pomocy doświadczonego Psychologa osiągniesz sukces w drodze do zamierzonego celu.

NASZA PIERWSZA KONSULTACJA JEST BEZPŁATNA